Ангиография
Ангиография
Какво представлява изследването?
Рентгенконтрастно изследване, изобразяващо вътрелуменното пространство на артерии, вени, сърдечни кухини.Кога се провежда?
Изследването се провежда при диагностиката на:- атеросклеротични изменения на периферни, коронарни, мозъчни, висцерални (на вътрешни органи) и др. съдове
- васкулити
- болет на Бюргер, Синдром на Рейно
- съдови малформации
- обем заемащи процеси, неоваскуларизирани формации
- увреждания на съдовете на ретината
- нужда от идентифициране на източник на кървене
Как се провежда?
Изследването включва въвеждането на рентгенпозитивен катетър в артериален или венозен съд в зависимост от целта на процедурата, с който се въвежда котрастна материя, изобразяваща лумена на прицелните съдове.С ангиографията се оценява наличието на дефекти в съдовете – плаки, тромбоза, аневризми, анастомози, фистули, деформация на съдовете поради изместване от обем заемаща структура (тумори), изобразява се качеството на кръвоснабдяване на дадена формация – например злокачествено образувание.
Какви са рисковете, усложненията, недостатъците?
Кръвонасядане в областта на въвеждането на катетъра, инфектиране, алергична реакция към контрастното вещество, разкъсване на кръвоносен съд, тромбообразуване.Специална подготовка?
Изследването изисква предходна оценка на общото състояние. Спират се някои медикаменти, контролиращи кръвосъсирването, изисква се добър контрол на хемосатзата, контрол на придружаващи заболявания, включително диабет, бъбречни заболявания, оценка на алергично състояние. Няколко часа преди изследването се прекратява храненето и приема на течности.Материалът има информативен характер и не може да замести консултацията с лекар. Преди да предприемете лечение, задължително се консултирайте с лекар.
Статии, свързани
Още от Детско здраве
Апендицитът при децата - трудна диагноза, с разнообразни прояви
При нормалната бременност може да се наблюдават ниски нива на ЧХГ
Кои фактори влияят на усвояването на мазнините?
Какви са причините за болезнена еякулация?
Класификация на антиаритмичните медикаменти