Колоноскопия

Колоноскопия

Какво представлява изследването?

Изследване, при което през ректума в дебелото черво се въвежда фиброоптичен апарат. Това позволява оглед на дебелото черво отвътре и взимане на биопсия за морфологично изследване на патологични лезии, както и осъществяването на различни лечебни процедури.

Кога се провежда?

Колоноскопия се прави при:

- наличие на кръв в изпражненията
- коремна болка
- диария
- редуване на запек с диария
- патологична находка при иригография или друго образно изследване
- предходна полипектомия
- скрининг за формации на дебелото черво

Как се провежда?

Преди изследването се осигурява мониториране на дишането, артериалното налягане и сърдечната дейност. Пациентът се поставя под венозна анестезия. Преди и по време на манипулацията се правят необходимите вливания на медикаменти. Пациентът се поставя най-често в странично положение.

След дигитално ректално туширане през аналното отвърстие се въвежда фиброоптичния апарат. С негова помощ става достъпна за оглед лигавицата на дебелото черво по цялата му дължина. В каналите на апарата могат да се въвеждат различни инструменти с цел коагулация, биопсия, полипектомия и др.

Какви са рисковете, усложненията, недостатъците?

Усложненията са редки и са свързани с кървене след биопсия или полипектомия. Макар и рядко, е възможна перфорация на стената на червото. След манипулацията може да се наблюдава подуване, дискомфорт в областта на корема и повишено газоотделяне, тъй като по време на процедурата се въвежда въздух в дебелото черво.

Специална подготовка?

Преди извършване на процедурата е необходимо да се направи почистване на дебелото черво посредством очистителни средства или клизма. Необходимо е да не се приема храна и течности от 6 до 12 часа преди изследването. Пациентът трябва предварително да уведоми лекуващия лекар за всички лекарства, които приема, за наличие на алергия и придружаващи заболявания.

Материалът има информативен характер и не може да замести консултацията с лекар. Преди да предприемете лечение, задължително се консултирайте с лекар.

Статии, свързани

Още от Детско здраве
Пиелонефрит при деца - нетипични прояви и протичане според възрастта

Нарушения в уринирането - признак на пиелонефрит

Храна и здраве с Яна Данаилова: Хранене при тромбофилия

Включете в менюто си повече противовъзпалителни храни

Често срещани заболявания на гръбначния стълб при възрастните

Кои нарушения на гръбначния стълб се наблюдават при възрастните?

Започна проект за пълно преобразяване на детското отделение на болница в Ловеч

Ще се закупят нови легла и оборудване, както и нов детски кът...