Глюкозотолерантен тест

Глюкозотолерантен тест

Какво представлява изследването?

Глюкозотолерантният тест представлява лабораторен метод за изследване способността на организма да поддържа нивото на кръвната захар в нормални граници.

Кога се провежда?

Глюкозотолерантният тест се използва за диагностициране на нарушен глюкозен толеранс, захарен диабет (предимно ІІ-ри тип, неинсулинозависим захарен диабет) и гестационен диабет.

Как се провежда?

Класическият глюкозотолерантен тест включва измерване на кръвната захар на гладно, последвано от прием на 75г. разтворена глюкоза (100г. при бременни жени) и измерване на кръвната захар на всеки половин час до третия час.

В повечето случаи се изследват само изходната стойност и тази на втория час. При здравите хора кръвно-захарното ниво се повишава и спада сравнително бързо. При болните със захарен диабет или нарушен глюкозен толеранс отчетените стойности на кръвната захар са по-високи и спадат по-бавно.

Интерпретирането на резултатите от изследването се прави от лекар-специалист (ендокринолог).

Какви са рисковете, усложненията, недостатъците?

Изследването не крие съществени рискове за здравето.

Специална подготовка?

Няколко дни е необходимо да се спазва диета с минимален прием на въглехидрати - не повече от 150 г. дневно. Три дни преди изследването е необходимо да се преустанови приема на лекарства. Изследването се извършва сутрин, без да се пуши или пие кафе. При бременни жени глюкозотолерантния тест се провежда между 24-28 гестационна седмица.

Други

Пациентът трябва предварително да уведоми лекуващия лекар за всички лекарства, които приема, за наличие на алергия и други заболявания.

Материалът има информативен характер и не може да замести консултацията с лекар. Преди да предприемете лечение, задължително се консултирайте с лекар.

Статии, свързани

Още от Актуално
Синдром на поликистозните яйчници

Определение и причини за СПЯ

Сколиоза и висок свод – кога да мислим за атаксия на Фридрайх

Проблемите с координацията са насочващи

Коалиция HPV поиска действаща политика за ваксинопрофилактика

Ваксинопрофилактиката от HPV у нас е на трагично ниво

Водещи причини за болка в корема при децата

Кои състояния водят до болка в корема при децата?