Химиотерапия
Химиотерапия
Какво представлява изследването?
В широк смисъл представлява лечение с лекарствени средства, в тесен смисъл включва приложението на специфични медикаменти в терапията на онкологичните заболявания. Друго широко приложение химиотерапията намира и в лечението на бактериални инфекции.Кога се провежда?
Най-често химеотерапията се прилага при лечение на онкологични заболявания.Как се провежда?
Химиотерапевтиците са медикаменти, прилагани с цел унищожаването на малигнени клетки, това са т.н. цитосатици. За избягването на страничните реакции и за оптимизиране на резултата обикновено терапиите се комбинират, прилагат се по определена схема, венозно или през устата. Химиотерапията в онкологията обикновено се съпровожда и от други лечебни мерки като оперативна намеса, лъчелечение, хормонотерапия, имунотерапия и др. Схемата на лечение и видовете цитостатици се определят в зависимост от вида на онкологичното заболяване и индивидуалните особености на пациента. Цитостатиците намират приложение и при автоимунни заболяния, както и при хронични възпалителни заболявания с предполагаема автоимунна компонента. Като химиотерапевтици по-рано се отграничаваха антибактериални средства, получавани по синтетичен път. Такива са сулфонамидите, хинолоните и др.Какви са рисковете, усложненията, недостатъците?
Преминаването на цитостатиците в системното кръвообръщение е свързано с редица нежелани реакции. При някои заболявания се опитва прилагането на медикаментите локално – с артериалния кръвоток, но засега това има ограничено приложение. Страничните ефекти от терапията са:- потискане на костномозъчната функция
- имуносупресия
- гадене и повръщане
- загуба на окосмяването
- лигавични възпаления, орган-специфични увреждания – на черен дроб, бъбреци, сърце, бял дроб
- неврологични увреждания
Във връзка с масивното унищожаване на туморни клетки могат да настъпят електролитни нарушения с клинична изява и бъбречна недостатъчност.
Специална подготовка?
В зависимост от конкретния случай.Материалът има информативен характер и не може да замести консултацията с лекар. Преди да предприемете лечение, задължително се консултирайте с лекар.
Статии, свързани
Още от Актуално
Кои нарушения на гръбначния стълб се наблюдават при възрастните?
Тироеидните възли се срещат при над 50% от населението.
Какви са противопоказанията за прием на бифосфонати?
Спазми на мускулите и гърчове също имат връзка с витамин В12
Хроничен простатит-какво се крие зад тази диагноза?