C-Реактивен протеин

C-Реактивен протеин

Какво представлява изследването?

Концентрация на маркера С-реактивен протеин в кръвта

Защо се прави изследването? (при какви заболявания...

С-реактивният протеин (CRP) е неспецифичен маркер за възпаления, засягащи организма. Измерването на концентрацията на маркери на възпалението като С-реактивния протеин (CRP) в последно време се явява нов, обещаващ метод за идентифициране на индивиди с повишен риск за развитие на коронарна болест на сърцето. Приема се, че CRP може да се използва за предсказване и на бъдещ първи коронарен инцидент сред здрави индивиди. Съчетаното изследване на CRP и серумните липиди може да подобри определянето на глобалния сърдечно-съдов риск сред индивиди както с повишено, така и с нормално ниво на серумния холестерол. Нарастналия интерес към точното измерване на точни концентрации на CRP е довел до разработването на високочувствителни методики за измерване на тези концентрации (high-sensitivity CRР, hs-CRP) като средство за превенция на сърдечно-съдовите заболявания. Превантивната терапия за намаляване на коронарния риск при индивиди с повишена концентрация на hs-CRP включва аспирин и статини.

Прицелни стойности

мъже - <0.55 mg/L жени - <1.5 mg/L

Как се провежда изследването?

За целта на изследването се използва венозна кръв взета чрез венепункция.

Крие ли рискове?

Рисковете са свързани с венепункцията – спукване на вена и образуване на подкожен хематом, който с времето се резорбира.

Как да се подготвя?

За провеждане на изследването не е необходима някаква специална подготовка.

Материалът има информативен характер и не може да замести консултацията с лекар. Преди да предприемете лечение, задължително се консултирайте с лекар.

Статии, свързани

Още от Зачатие
Вещество в изкуствен подсладител трайно уврежда гените

Сукралозата причинява и пропускливост при червата.

Диастаза на коремните мускули – упражнения и физиотерапия

Диастазата налага третиране не само на коремните мускули

Кои системи на тялото засяга хистоплазмозата?

Какво представлява инфекцията с хистоплазма?