Тироиден стимулиращ хормон (TSH)
Тироиден стимулиращ хормон (TSH)
Какво представлява изследването?
Концентрация на Тироиден стимулиращ хормон в кръвтаЗащо се прави изследването? (при какви заболявания...
Тироиден стимулиращ хормон (TSH) се използва за дигностика на разстройствата във функцията на щитовидната жлеза и мониториране на резултатите от провежданото лечение. Секретиран от хипофизната жлеза, TSH е гликопротеин, който регулира секрецията на тироидния хормон в щитовидната жлеза. Когато нивата на TSH в кръвта са над нормалното се говори за хипертироидизъм (повишена активност на щитовидната жлеза, наречена също тиреотоксикоза), а когато стойностите са под нормалните - хипортироидизъм (ниска активност на щитовидната жлеза). Умерения хипотиреоидизъм (недостатъчно функциониране на тироидната жлеза) може да бъде свързан с обратима висок холестерол в кръвта и паметови нарушения, както и с неспецифични симптоми като умора, депресия, непонасяне на студ, суха кожа, запек и напълняване. Умерения хипертиреоидизъм често се свързва с ритъмни разстройства на сърдечната дейност, намалена костна плътност, неспецифични симптоми, като умора, загуба на тегло, непоносимост към топлина, повишена възбудимост, безсъние, мускулна слабост, учестено дишане и др. Измерването на TSH е най-добрия тест за оценка функционирането на щитовидната жлеза. Препоръчва се изследването на TSH да започне на 35 годишна възраст и на всеки пет години след това. Ако резултатите са съмнителни, оценката на TSH заедно с нивата на трийодотиронина (T3) и тироксина (T4) в кръвта може да помогнат за окончателната диагноза.Прицелни стойности
0.35-5.50 mU/LКак се провежда изследването?
За целта на изследването се използва венозна кръв взета чрез венепункция.Крие ли рискове?
Рисковете са свързани с венепункцията – спукване на вена и образуване на подкожен хематом, който с времето се резорбира.Как да се подготвя?
За провеждане на изследването не е необходима някаква специална подготовка.Материалът има информативен характер и не може да замести консултацията с лекар. Преди да предприемете лечение, задължително се консултирайте с лекар.
Статии, свързани
Още от Диети
Кои са особено полезните храни и кои следва да се избягват?
Включват се всички 28 Регионални здравни инспекции
Терапия с SGLT-2 инхибитори и ползите им извън диабета
Противоепидемичните мерки ще се преразглеждат на 7 дни
Методи за контрол на инжектирането на токсина