Хормонални контрацептиви

Хормонални контрацептиви най-често са комбинирани и съдържат ниски дози естрогени и прогестини. В организма на жената естрогените (естрадиол, естрон и естриол) се отделят от яичниците, плацента и в малко количество от надбъбреците, а прогестини (прогестерон) се произвежда от жълтото тяло в яичниците. Хормонални контрацептиви поддържат относително високи нива на женски полови хормони в кръвта, което от своя страна по механизма на отрицателна обратна връзка води до потискане продукцията на съответните гонадотропни хормони (фоликулостимулиращ хормон и лутеинизиращ хормон), а съответно потискат и овулацията.

Освен това, че участват в потискането на овулацията, прогестините повлияват слузната секреция в маточната шийка (която пречи на проникването на сперматозоидите), потискат моториката на маточните тръби (по този начин пречат на предвижването на яйцеклетка към маточната кухина), правят маточната лигавица неблагоприятна среда за имплантирането на оплодената яйцеклетка.

Правилният избор на подходящ хормонален контрацептив зависи от хормоналния тип на жената.
В зависимост от съотнощението на естрогени/прогестини хормонални контрацептиви се разделят на монофазни контрацептиви, бифазни контрацептиви и трифазни контрацептиви.

Материалът има информативен характер и не може да замести консултацията с лекар. Преди да предприемете лечение, задължително се консултирайте с лекар.

Хормонални контрацептиви
  • Бифазни контрацептиви
    При тях през първите дни се приема естрогенен препарат (в по-висока дозировка), след което се добавя и прогестин....
  • Монофазни контрацептиви
    Те съдържат естрогени и прогестини във фиксирано отношение на дозите през целия 21 дневен период, покриващ пролиферацион...
  • Трифазни контрацептиви
    Представляват комбинации от естрогени и прогестини , чиито дневни дози са фиксирани в три последователни степени. През п...

Още от Бременност и раждане
Токсоплазмоза, бременност и фалшиво положителни резултати

При кои заболявания се позитивират антителата също?

Как напредването на възрастта се отразява на сърдечносъдовото здраве?

Кои рискови фактори предизвикват сърдечносъдови заболявания?

Лечение на възли на щитовидната жлеза с термоаблация

Термоаблацията е ефективен метод с минимални рискове.

Ретинобластом може да се заподозре от снимка със светкавица

Ретинобластомът е един от най-честите тумори при деца

Обилен секрет от носа и кашлица са най-честите симптоми на синузит при децата. Продължение

Признаци на острия синузит са обилна секреция от носа и кашлица.