Инсулинови препарати
Антидиабетични средства
Основна характеристика
Основният физиологичен и терапевтичен ефект на инсулина е хипогликемичният, т.е. подпомага усвояването на кръвната захар и предизвиква намаляването и в кръвта. Инсулинът улеснява преминаването на кръвната захар през клетъчните мембрани на скелетните мускули, мастната тъкан, сърдечния мускул, матката. Не се повлиява преминаването на глюкозата в мозъчните клетки, чревната лигавица, епитела на бъбречните каналчета. Благоприятства се използването на глюкоза като енергиен източник или резерв (под форма на гликоген или масти). Също така инсулинът проявява и анаболен ефект, т.е. стимулира растеж на организма. Намалява също така и нивата на холестерола в плазмата като по този начин пречи на образуването на атеросклеротични плаки.Различават се инсулинови препарати с бързо действие и кратък ефект, интермедиерни инсулини и инсулини с продължително действие (депо-инсулини).
Приложение
Инсулинови препарати се прилагат при захарен диабет, диабетична кетоацидоза, хипергликемична кома и прекома. Приложението на инсулинови препарати е строго индивидуално.Противопоказания
-Непоносимост към медикамента или някои от съставките му.Страничните ефекти
-Алергични прояви. Инсулиновите препарати от животински произход водят до образуване на циркулиращи антитела, които водят до намаляване на инсулиновата активност и развитие на реакции в мястото на инжектирането (зачервяване, оток). Получените по биотехнологичен път човешки инсулини имат най-ниска алергенност.При предозиране на инсулин се развива хипогликемия, която се проявява с чуство на слабост, чуство на глад, изпотяване, световъртеж, загуба на съзнание, кома.
Материалът има информативен характер и не може да замести консултацията с лекар. Преди да предприемете лечение, задължително се консултирайте с лекар.
Статии, свързани
Още от Зачатие
Как протича овулацията?
На събитие организирано от Дружеството на кардиолозите в България
Сукралозата причинява и пропускливост при червата.
Диастазата налага третиране не само на коремните мускули
Какво представлява инфекцията с хистоплазма?