Продължителното използване на музикален плейър при висока сила на звука крие сериозен риск от проблеми със слуха при тийнейджъри, сочи изследване на университета в Тел Авив.
Музикалните плейъри застрашават от ранна загуба на слуха
Puls.bg
|
| 0

източник: Dreamstime
Нарастват притесненията относно евентуални поражения сред младото поколение, употребяващо масово музикални устройства, позволяващи висок интензитет на звука при отлично качество.
Един от четирима тийнейджъри е в опасност от ранна загуба на слуха, като пряк резултат от вредни навици за слушане на силна музика през слушалки, показват резултатите от изследването, публикувани в International Journal of Audiology.
След 10-20 години може да се окаже, че цяло поколение млади хора страда от проблеми със слуха в много по-ранна възраст, в сравнение с миналите поколения, подчертават експертите.
Загубата на слуха, причинена от непрекъснато излагане на силен шум, е бавен и прогресивен процес. Увреждането започва да се задълбочава към 30- или 40-годишна възраст.
Изследването включва 289 души на възраст от 13 до 17 години, които дават информация за навиците си за слушане на музика, включително при какъв интензитет на звука и продължителност използват музикалните устройства. Учените провеждат и измервания на нивата на слушане в тиха и в шумна среда. Измерените нива на звука са използвани за изчисляване на потенциалния риск за слуха.
Оказва се, че 80% от тийнейджърите слушат редовно музика през музикални плейъри или джиесеми, 21% ги използват от един до четири часа дневно, а 8% - повече от 4 часа. Резултатите от акустичните измервания показват, че 1/4 от участниците са изложени на сериозен риск от загуба на слуха.
Експертите препоръчват производителите на музикални устройства да приемат европейските стандарти, които ограничават силата на звука на плейърите до 100 децибела.
В следващите изследвания учените ще се фокусират върху навиците за слушане на музика при по-малки деца.
Материалът има информативен характер и не може да замести консултацията с лекар. Преди да предприемете лечение, задължително се консултирайте с лекар.
Коментари (0)
Коментарите са изказани от наши потребители и са автентични, без редакторска намеса. Екипът на Puls.bg не носи отговорност за съдържанието им.
Няма изказани коментари.
Още от Детско здраве
Неволевото отделяне на урина при децата се означава като енуреза.
Апендицитът при децата - трудна диагноза, с разнообразни прояви
Изолиране на необичайни инфекциозни причинители
Причини за възникване и нетипично протичане
Разнообразни прояви на уроинфекциите според възрастта,