Коклюш (пертусис или магарешка кашлица) представлява инфекция на респираторния тракт, която се причинява от бактерий - Bordetella pertussis. Инфекцията засяга предимно деца до 6 месечна възраст, които по една или друга причина не са имунизирани, както и деца между 11 и 18 годишна възраст, чиито придобит имунитет след ваксинацията е започнал да се изчерпва. Преди да започне масовата имунизация срещу причинителя коклюшът е вземал 9000 жертви годишно в САЩ. Инкубационният период възлиза на 8 до 10 дни, рядко достига до 21.
1. Какви са симптомите?
Първите оплаквания при коклюша наподобяват банална вирусна инфекция:
- Хрема;
- Кихане;
- Лека кашлица;
- Лекостепенно повишена температура.
След около 1-2 седмици започва пароксизмалният стадий. Той се характеризира с къси кашлични тласъци по време на издишването, последвани от мощно и шумно вдишване (реприз) и нов тласък от кашлични пристъпи по време на следващото издишване.
Поради факта, че гласните връзки са свити, кашлицата звучи като магарешки рев, откъдето идва и другото име на коклюша. Самият пристъп продължава около 1 минута, като лицето на детето може да почервенее или да посинее. Пристъпите са по-чести през нощта, като могат да достигнат до 30 в едно денонощие. Между тях детето обикновено се чувства добре.
При децата в кърмаческа възраст рядко се наблюдават такива пристъпни епизоди. Характерни за тях са паузите в дишането (апноични паузи), по време на които детето спира да диша и посинява.
Възрастните и тийнейджърите могат да имат по-леко изразени оплаквания без да се наблюдават типичните кашлични пристъпи с реприз. Коклюшът при тях може да протече само с по-продължителна дразнеща кашлица.
2. Заразен ли е пертусисът?
Бактериите се предават лесно от човек на човек по въздушно-капков път при кихане и кашляне. Аерозолът, съдържащ коклюшните бактерии може да попадне върху ръцете и така те да се пренесат към устата и носа на здравото дете при нередовно миене на ръцете.
Болните са най-заразни в най-ранните стадии на болестта и до 2 седмици след началото на кашлицата. Антибиотиците могат да скъсят този период драстично.
3. Можем ли да се предпазим?
Превенцията срещу заболяването се извършва главно посредством ваксинацията. Тя е заложена в задължитлния имунизационен календар като част от поликомпононтната ваксина.
4. Каква е продължителността на коклюшната инфекция?
Обикновено началната катарална фаза продължава от 1 до 2 седмици, като се характеризира с описаните по-горе грипоподобни симптоми. Следва пароксизмалният стадий, който е с продължителност до 3 месеца. След това настъпва период на възстановяване, който продължава няколко седмици до месеци. През тази фаза симптомите постепенно отслабват и изчезват.
5. Какво е лечението?
Коклюшната инфекция се лекува с антибиотик. Според изследователите те скъсяват продължителността на инфекцията, ако са започнати на време, още в първата фаза на заболяването. В някои случай е необходимо лечението да се извършва в болница.
Заболяването може да е животозастрашаващо при възраст под 6 месеца на детето. Възможните усложнения включват: затруднено дишане, периоди на апнея, кислородна зависимост, дехидратация.
6. Домашно лечение
Ако детето е оставено на домашно лечение, е необходимо стриктно спазване на терапевтичния режим. Детето трябва да е на спокойствие, в среда без допълнителни дразнители, като цигарен дим, аерозоли, ароматизатори, отоплителни уреди на твърдо гориво.
Децата с коклюш могат да повръщат или да отказват да се хранят заради продължителната кашлица. В тези случаи предлагайте на детето повече течности, както и лесносмилаема храна на малки порции и на често. Следете за белези на дехидратация, като жажда, раздразнителност, летаргия, сухи лигавици, обложен език, плач без сълзи, рядко уриниране.