Въпреки, че шумното дишане по време на сън е често срещано в детска възраст, то може да е признак на затруднено дишане при децата. Медицинският термин за това състояние е обструктивна сънна апнея.
Шумното дишане обикновено се причинява от частично запушване или стесняване в даден момент на дихателните пътища.
Обструктивната сънна апнея представлява стеснение на дихателните пътища в задната част на носа и в гърлото по време на сън, което води до спиране на дишането.
Ефектите на това състояние включват нарушен сън, лошо поведение през деня като сънливост, хиперактивно поведение, импулсивност и трудности в училище.
Други признаци на възможна сънна апнея могат да бъдат безпокойство по време на сън (детето се движи много) или кратки паузи в дишането.
Децата с наднормено тегло и затлъстяване са изложени на по-голям риск.
Когато детето заспи, мускулите на гърлото се отпускат и дихателните пътища в задната част на носа и в гърлото се стесняват. При малките деца сливиците могат да станат доста големи и това да допринесе за допълнителното стесняване на дихателните пътища.
Какви могат да бъдат най-честите причини за шумно дишане?
- Инфекция: Вирусните или бактериалните инфекции могат да причинят оток на тъканите в дихателните пътища (като настинка, причиняваща запушване на носа) навсякъде от носа до белите дробове.
- Фиксирано стеснение на дихателните пътища при раждането. Пример за такова състояние е вродената субглотична стеноза или хемангиома в дихателните пътища.
- Аспирация на чужд предмет.
- Компресия на дихателните пътища от външни структури.
- Спазъм, свързан със състояния като астматичен пристъп.
- Проблеми с нормалното движение на гласните струни.
- Повтаряща се респираторна папиломатоза може да е причина за промяна в гласа или шумно дишане.
Оценката на шумното дишане започва със снемане на подробна анамнеза и извършване на физикален преглед. Тази информация е от съществено значение за определяне степента на стесняване и тежестта на симптомите.
Важно е да се знае дали симптомите персистират от самото раждане или са се появили на по-късен етап. Височината и силата на шумното дишане също са важен фактор.
Налични са много възможности за лечение и всички те зависят от причината за появата на шумно дишане. При по-тежки случаи се препоръчва оперативното отстраняване на сливиците – тонзилектомия.
Библиография:
https://www.kidshealth.org.nz/tonsillectomy-adenotonsillectomy
https://www.nationwidechildrens.org/conditions/noisy-breathing-stridor