Фебрилните гърчове, представляват гърчове, които настъпват на фона на повишена телесна температура. Обичайно настъпват в хода на вирусна инфекция при деца на възраст от шест месеца до шест години.
При всяко дете с фебрилен гърч трябва да се отхвърли наличието на подлежащо тежко електролитно нарушение, интракраниална инфекция или хипогликемия.
Фебрилните гърчове изглеждат драматично и силно тревожат родителите, но са с добра прогноза и при повечето от децата липсват последващи нарушения.
За справянето със състоянието е необходимо уточняване на причината, овладяване на самия гърч така също и на температурата и лечение на подлежащата инфекция.
Повишаването на телесната температура е физиологичен отговор на организма в хода на инфекция. Високите нива на цитокини е възможно да променят мозъчната активности и да провокират появата на гърч.
Съществуват някои рискови фактори за появата на фебрилни гърчове:
- Мъжки пол;
- Фамилна обремененост;
- Наличие на перинатални усложнения;
- Микроцитна хипохромна анемия, железен и цинков дефицит;
- Нисък серумен калции;
- Гърчове настъпват най-често в хода на някои инфекции: грип, среден отит, тонзилити, пневмонии, бронхити, синузити и гастроентерити(особено ротавирусни).
Най-често състоянието се наблюдава за първи път около 18-месечна възраст, като от 1 година, до 2,5 годни се наблюдават около 50% от фебрилните гърчове. След 4-тата година, честота рязко намалява.
На първо място следва да се уточни типът на фебрилния гърч – прост или сложен.
Простите фебрилни гърчове обичайно са генерализирани тонично-клонични гърчове без фокални прояви. Имат продължителност до 10 минути и приключват спонтанно. Липсва рецидив в следващите 24 часа.
Сложните (комплексни) фебрилни гърчове имат локализирана изява – обхващат например само едната страна на тялото. Продължава повече от 10 минути или може се регистрира повторение в следващите 24 часа. Гърчът е сложен, ако не е настъпило пълно възстановяване през първия час или се наблюдават посиктални неврологични последствия.
Следва продължение...
Референции:
1. Pediatric Febrile Seizures, Robert J Baumann, MD; Chief Editor: Amy Kao, MD;
2. Management of Pediatric Febrile Seizures Daniela Laino, Elisabetta Mencaroni, and Susanna Esposito;