При децата, които се заседяват дълго време през телевизора или компютъра, се откриват ранни признаци на сърдечни проблеми и високо кръвно налягане, алармират медици.
Децата прекарват четири пъти повече време пред екрана всеки ден от преди, като се лишават от естествената за тях подвижност и свободна игра на открито, отчитат тревожните данни в проучване на Университета на Сидни, Австралия. Всеки допълнителен час телевизия или компютърни игри повишават риска от високо кръвно налягане по-късно с 10%.
В проучването са включени 1492 деца на възраст 6-7 години от 34 начални училища в Сидни.
Учените не са голословни – откриват категорични признаци, водещи до неприятното заключение: при прекарващите продължително време пред екран те установяват, че артериите, захранващи зрителните органи, са по-тесни, което се възприема за признак за бъдещи кардиоваскуларни проблеми.
Състоянието на артериите при децата, които прекарват в игра час и повече навън, е много по-добро, в сравнение дори с тези, които отделят само по половин час и по-малко за физически занимания на открито.
Ретиналните артерии при децата с най-добра физическа активност са по-широки с 2,2 хилядни от милиметъра, в сравнение с повече гледащите телевизия.
Всеки час пред екрана стеснява артериите с 1,53 хилядни от милиметъра и повишава артериалното налягане с 10 mmhg.
Водещият проучването д-р Беймини Гоупинат, от Центъра за изследвания на зрението обяснява, че навикът да се прекарва дълго време пред телевизора означава по-ниска двигателна активност и често върви ръка за ръка с усвояването на лоши хранителни навици и наднормено тегло.
Днешните 6-7 годишни австралийчета прекарват средно почти два часа пред екран всеки ден. Замяната само на един час физическа активност с филм или компютърна игра има увреждащ зрението ефект. Неподвижността на очите, което е характерна особеност при гледане в екран, засяга малките кръвоносни съдове при ретината.
Лошият ефект се простира в организма и далеч не засяга само ретиналните артерии, обръщат внимание от изследователския екип.
За тази възраст времето прекарано пред екран за деня следва да бъде средно 30 минути.
Изследването е публикувано в списанието на Американското кардиологично дружество, Arteriosclerosis, Thrombosis and Vascular Biology.
Един час повече пред телевизора – 10 единици по-високо кръвно при децата
Puls.bg
|
| 1

Материалът има информативен характер и не може да замести консултацията с лекар. Преди да предприемете лечение, задължително се консултирайте с лекар.
Още по темата:
Коментари (1)
Коментарите са изказани от наши потребители и са автентични, без редакторска намеса. Екипът на Puls.bg не носи отговорност за съдържанието им.

Viney 11.06.2011 14:59
Posts like this bgrihetn up my day. Thanks for taking the time.
Още от Детско здраве
Шествалентна ваксина - приложение, състав
Какви видовете бронхиолит има?
По-вероятно е предаване на инфекцията по време на раждането...
MIS - C, какво представлява? Какви са симптомите?
Как да намалим болката при никнене на зъбките?