Децата в отделните възрастови групи имат различни потребности от вода. Това се дължи на големите промени, които настъпват в организма по време на растеж и развитие.
При новороденото съдържанието на телесна вода, като процент от телесната маса, възлиза на 80%, в кърмаческа възраст този процент пада до 70%, а при възрастния достига стабилните 60%. Основните метаболитни процеси са свързани с определени калорийни и водни нужди, които зависят от показателя телесна повърхност отнесен към теглото. При детето това съотношение обуславя до трикратно по-големи водни загуби през кожата, в сравнение с възрастния индивид, освен това процесите на обмяна се извършват 3-4 пъти по-бързо.
Всичко това определя и по-големите дневни нужди от вода. За кърмачета между 150-200мл/кг т.м. на ден, за възрастни тези стойности спадат до 30-40мл/кг т.м. на ден. Всички тези особености в растящия организъм, са предпоставка за много бързо развитие на сериозни нарушения във водно-електролитното равновесие, при неголеми водни загуби (диария, повръщане). Друг сериозен фактор са фебрилните състояния, които са с по-висока честота при децата. При повишаване на телесната темепратура се увеличва загубата на вода и електролите през кожата и белите дробове (perspiration insensibilis). Това определя малките деца, кърмачетата и новородените, като най-застрашените възрастови групи.
Дехидратацията представлява състояние на воден дефицит поради повишени загуби и/или намален внос на вода.
Повишените загуби могат да бъдат от:
- Храносмилателна система - гастороентерити, колити, съпроводени с диария и/или повръщане;
- Най-често, се появяват в рамките на вирусни инфекции. Обезводняването се дължи на високата темепратура, отказ от прием на храна и течности през устата и директните ефекти върху стомашночревния тракт. Най-честите причинители на диария и повръщане са ротавируси, норовируси и аденовируси. Сред най-честите бактериални причинетели на стомашно-чревни инфекции са Салмонела, Ешерихия, Кампилобактер и Клостридиум дефициле. От паразитозите гиардиозите са съпроводени с тежки диарии и ектремни загуби на течности;
- Отделителна система - бъбречна недостатъчост, тубулопатии, обструктивни уропатии, захарен диабет, инсипиден диабет. Водно-електролитните загуби настъпват поради често и/или обилно уриниране;
- Дихателна система и кожа-повишена темепратура, топлинен удар, хипервентилация, изгаряния.
Недостатъчен внос може да се дължи на:
- Диетична грешка;
- Често в рамките на инфекция, децата страдат от намален апетит, отказват да приемат вода;
- Тежко увреденото състояние, свързано с нарушения в съсзнанието, е съпроводено с трудности с храненето.
В зависимост загубата на течности има три степени на дехидратация:
- I - до 5%;
- II - до 10%;
- III – до 15%
Какви са симптомите на дехидратация?
- Сухи склери;
- Рядко уриниране. По-големите деца, правят продължителна пауза между ходенето по малка нужда, при кърмачетата пелената е суха;
- Хлътналата фонтанела при кърмачетата е сериозен насочващ белег;
- Плач без сълзи;
- Сухи лигавици, обложен език;
- Първоначално детето е раздазнително, неспокойно, плачливо;
- При по-тежките степени детето става летаргично, с понижена активност, сънливо.
При всяко състояние, свързано с продължителен фебрилитет, диария, повръщане и белези на дехидратация при детето, е необходимо да се консултирате с личния си лекар.
При следните състояния е необходима консултация в болница по спешност:
- Ако детето е станало летаргично, реагира вяло или трудно го разбуждате;
- Детето се оплаква от силна коремна болка;
- Ако има изразена сухота в устата и въпреки усилията за перорална рехидратация, не успява да приеме течности и храна;
- Ако не успявате да се свържете с личен лекар.
В болничното заведение след разговор с родителите и преглед, ще се оцени тежестта на дехидратация и вероятна причина за състоянието. Възможно е да се наложат допълнителни изследвания: пълна кръвна картина, оценка на възпалителна активност, анализ на урина кръвно-газов анализ (КГА), който е най-позателен за тежестта на дехидратация. По преценка на лекаря в зависимост от работната диагноза, могат да бъдат назначени образни изследвания – рентгенография, микробиологични изследвания или други специфични изследвания.