Понятията бактериемия и сепсис се срещат сравнително рядко и често не се разбират от родителите. Те предизвикват страх и се свързват с тежки здравословни последици. Бактериемията не е еквивалент на сепсис, като е възможно дори да протича напълно безсипмтомно.

Какво представлява бактериемията?

Бактериемията е наличието на бактерии в системното кръвообръщение. Състоянието може да има различно протичане от преходна безобидна бактериемия (обичайно след стоматологични процедури или малки интервенции). Това обичайно преминава без усложнения и е самоограничаващо се състояние, при липса на рискови фактори за усложенения.



В част от случаите може да се развие тежка локализирана или системна инфекция. Повечето случаи на бактериемия преминават спонтанно, сериозните усложнения са сравнително редки и необичайни. Тежките бактериални усложнения могат да бъдат от пневмония, септичен артрит, остеомиелит до мозъчен абсцес и сепсис.


С развитието на ваксините и въвеждането на задължителни имунизации срещу редица бактериални причинители типични за ранна детска възраст, сред които Haemophilus influenzae B и Streptococcus pneumoniaе, заболеваемостта причинена от тях е значително редуцирана.


При наличие на окултна бактериемия се наблюдава основно температура. Може да е в комбинация с лекопротичаща локализирана инфекция  - среден отит, инфекция на горни дихателни пътища и др. Температурата е по-рядко срещана при деца под 3 месеца, в сравнение с тези на възраст от 3 месеца до 3години.


При развитието на сепсис се наблюдава системен възпалителен отговор. Децата изглеждат отпаднали с изразен астено-адинамичен и интоксикационен синдром, учестена сърдечна дейност и/или дихателна честота и повишена температура (като е възможно и състояние на хипотермия). Тежкото септично състояние, води до дистрибутивен шок, което нарушава кръвоснабдяването на жизненоважни тъкани и органи и органна дисфункция. Състоянието е животозастрашаващо.


Септичен шок настъпва в случаите, когато организмът не отговаря на адекватната водно-електорлитна терапия и приложение на вазопресори.


Наличните данни за разпространението – честота, протичане и смъртност на бактериемията сред децата са неточни към настоящия момент, тъй като голяма част от проучванията са проведени преди въвеждането на двете ваксини (срещу S.pneumonie и H.influenzae B).


Децата с окултна пневмококова бактериемия има от 6% до 17% за развитие на перисистираща такава, 2% до 5,8% риск от менингит и 6% до 10% от настъпване на други локални усложнения.


При изследванията преди въвеждането на ваксината против H. influenzae B, вероятността за развитие на персистираща бактериемия, при липса на лечение е достигала 18 – 21%, а рискът от тежки животозастрашаващи усложения 2% до 15% (например менингит).


Особено голяма е значимостта на имунизациите, които значително редуцират рискът от развитие на инвазивни инфекции и тежкопротичащи състояния. Наличието на позитивни хемокултури, изисква своевременна антибиотична терапия, но при липса на клинични прояви се приема за бързопреходно.