Човешката уста е дом на множество микроорганизми, които живеят в баланс и хармония. По-голямата част от тях благоприятстват здравето на устната кухина и нейните структури. Те предотвратяват поселването и размножаването на патогенните микроорганизми, които се срещат в минимални количества. При нарушаване на баланса настъпва т.нар. дисбактериоза. Това позволява на патогенните видове да се разраснат, което се изявява по различен начин.
Около 50% от човешката популация са носители на Candida - вид дрожди. Присъствието на гъбички от вида Candida като част от нормалната флора се наблюдава у клинично здрави лица. Най-честата локализация е по гърба на езика. Най-често срещаният вид Candida в устната кухина e Candida albicans. Не толкова разпространени са видовете C. glabrata, C. tropicalis, C. crusei, C parapsilosis, C. guilliermondii и др.
При преразвитие на дрождите от вида Candida в устата се наблюдават различни форми на орална кандидоза. Оралната кандидоза обикновено се дължи на системно заболяване, което е скрито и все още недиагностицирано. Често кандидозата е първият симптом, който насочва към търсене на основното заболяване.
1. Фактори за появата на орална кандидоза
- Установена е зависимост между възрастовата група и развитието на кандидоза. При новородени и при възрастни пациенти честотата ѝ е висока. Причината е в несъвършения имунитет на устната лигавица през тези периоди на живота.
- Локални фактори за развитието на орална кандидоза са травми на устната лигавица, тютюнопушене и занемарена орална хигиена.
- Приемът на различни медикаменти, причиняващи дисбактериоза или понижаващи локалния имунитет - широкоспектърни антибиотици, имуносупресивни препарати, кортикостероиди.
- Системни заболявания - диабет, желязодефицитна анемия, левкемия, HIV-инфекция, имунодефицитни състояния.
- При синдром на сухата уста, ксеростомия - синдром на Сьогрен, лъчелечение.
2. Форми на оралната кандидоза
- Остра псевдомембранозна кандидоза - най-често срещана, наричана още "млечница". Изявява се като бяло-жълтеникави плаки с вид на "пресечено мляко". Намират се по бузите и езика. При отстраняването им се разкрива зачервена лигавица. Могат да се слеят и да обхванат обширни площи от оралната лигавица. Често срещана е при новородените, като се нарича още "соор".
- Остра атрофична (еритематозна) кандидоза - при нея липсва псевдомембранозен налеп, по лигавицата се наблюдават болезнени зачервени зони. Характерна е за пациенти с HIV-инфекция, както и при пациенти с плакови протези.
- Кандидозен ангуларен хейлит - възпаление в устните ъгли. Те са болезнени, отварянето на устата е затруднено и придружено с болка. Устните ъгли са зачервени, с цепнатини, покрити с крусти (корички).
- Хронична хиперпластична кандидоза - още се нарича кандидозна левкоплакия. Характеризира се с персистиращ бял налеп върху оралната лигавица, който трудно се отстранява. Основна причина за развитието и е употребата на никотин. Счита се за премалигнена лезия - може да бъде основа за развитието на злокачествено новообразувание.
3. Лечение на оралната кандидоза
Лечението на гъбичните инфекции е продължително и включва различни аспекти:
- Задължително подобрение на оралната хигиена - много добър ефект дава провеждането на курс с хлорхексидинови препарати - гелове и вода за уста.
- Прекратяване на употребата на никотин.
- Остраняване на всички локални предразполагащи фактори.
- Локални антимикотични препарати под формата на суспензия или таблетки за смучене - лечението.
- При нужда се включват и системни антимикотични препарати.
- Изключително подходящи е да се използват пробиотични таблетки с цел възстановяване на баланса на микрофлората в устната кухина.