Лечението на кореновите канали, известно още като ендодонтия, е необходимо, когато пулпата на зъба е инфектирана или е настъпила нейната смърт. Най-честите индикации за кореново лечение настъпват от усложненията на кариозния процес. Това са:
- Пулпити;
- Периодонтити;
- Кисти;
- Ендо-пародонтални лезии;
- Травми
Понякога в началните етапи на пулпна некроза е възможно да не се усеща болка. Когато нервът и кръвоносните съдове на зъба са мъртви, зъбът започва да потъмнява и да губи характерния си цвят. Тогава настъпва необходимост от кореново-канално лечение на зъба.
Защо е необходимо кореновото лечение?
Ако пулпата на зъба, е инфектирана, инфекцията трябва да бъде излекувана, защото много лесно може да премине през кореново-каналната система и да достигне до костта. Инфекцията може да доведе до образуване на гранулом, абсцес, флегмон, периостит.
Абсцесът е ограничено възпаление с наличие на кухина, в която се колекционира гной. Симптоматиката на абсцеса може да варира от тъпа до силна болка, а при захапване зъбът е силно болезнен. Ако не се осъществи адекватно кореново лечение е възможна загуба на зъба, а възпалението да обхване челюстните кости.
Има ли болка при кореново лечение?
В повечето случаи не се усеща силна и непоносима болка. За лечение на пулпит се прилага локална анестезия, с която болка не се усеща. Възможно е лека чувствителност след преминаване действието на упойката, но тя не е със силен интензитет.
Какво се цели с кореновото лечение?
Основната цел на кореновото лечение е да се намали и елиминира инфекцията от кореновите канали и периапикалното пространство. Понякога инфекцията е доста упорита, лечението ѝ се осъществява в няколко посещения и апликацията на различни медикаменти. В зависимост от вида и количеството микроорганизми, зависи и продължителността на лечение на инфекцията.
След като се елиминира инфекцията, кореновите канали се запълват, а на зъба се изработва обтурация (пломба). Девитализираните зъби - тези с кореново лечение с времето променят цвета си. Тези зъби стават лесно чупливи и трябва да се внимава с тях. Ако лекуваният зъб е силно разрушен, той трябва да бъде задължително облечен в коронка. Коронката предпазва лекувания зъб от външни въздействия и му дава значителна здравина, за да извършва нормално функциите си.
Лекуваните ендодонтски зъби налагат проследяване във времето. Денталният лекар е този, който трябва на определен период от време да проследява състоянието на лекуваните от него ендодонтски зъби.
Не трябва да се притеснявате, ако лекувания ендодонтски зъб потъмнее, това е нормално. Съществуват различни методи за избелване на такива зъби.
Възможно ли е да се повтори инфекцията?
Да, това е възможно! Може да се дължи на недоизлекувана инфекция, на повторно възникнала такава или на преминаване на инфекцията от съседно възпалително огнище. В такива случаи се прави повторно лечение на зъба, което е известно като релечение.
Как да се грижите за лекуваните си зъби след това?
Тези зъби не изискват по-специална грижа от останалите. Не забравяйте да почиствате старателно зъбите от плака, не само по видимите повърхности, но и междузъбните пространства. Това може да се случи с помощта на конци за зъби и четки за междузъбни пространства. Измиването на зъбите трябва да е 2 пъти на ден-сутрин и вечер след хранене, с флуорна паста за зъби.
Намалете консумацията на захарни и киселинни храни и напитки, употребявайте ги веднага след основното хранене, а не като междинно такова.
Посещавайте редовно стоматолога за профилактични прегледи!