Тялото претърпява много промени в подготовката за раждане. По време на бременността нивата на хормоните се покачват и спадат, което се отразява на физическо и емоционално състояние на жената.
След раждането много жени все още се чувстват емоционални, раздразнителни, чувствителни. Добрата новина е, че "следродилното емоционално влакче на ужасите" е напълно нормално и до голяма степен се дължи на хормонални промени. Но колко време ще отнеме нормализирането на хормоналните нива след раждането? Какви са симптомите на хормонален дисбаланс?
Хормонални ефекти по време на бременност и след раждане
Трайните ефекти на множество хормони могат да повлияят на ежедневните дейности.
Естрогенът и прогестеронът играят най-важната роля от всички. По време на бременността те поддържат растящия плод и бързо променящото се тяло.
При бременност нивата на прогестерон се повишават значително рано, подготвяйки ендометриума и неговите съдове да осигурят хранителни вещества на плода. Прогестеронът също блокира маточните контракции, за да предотврати преждевременно раждане.
Пролактинът стимулира производството на мляко и остава в тялото толкова дълго, колкото продължава процесът на кърмене. Той влияе върху поведението, метаболизма, функционирането на имунната система и регулирането на течностите. Пролактинът е едно от възможните обяснения за случайни промени в настроението след раждането.
Окситоцинът е друг хормон, който е важен за раждането и кърменето. Той предизвиква маточните мускулни контракции по време на раждане, след което стимулира секрецията на мляко от млечните канали.
Изследванията от няколко проучвания показват, че окситоцинът влияе и върху социалното поведение.
Например окситоцинът може да стимулира чувството на доверие и свързване (като свързване между майката и бебето или интимна връзка) или противоположни реакции като отбранителност.
Релаксинът се секретира от яйчниците, плацентата и маточната лигавица през цялата бременност. През първия и втория триместър той инхибира мускулните контракции, предотвратявайки преждевременно раждане. По-късно стимулира разкъсването на мембраните около плода, преди да омекоти шийката на матката и влагалището и да разхлаби тазовите връзки, за да облекчи раждането.
Следователно, през бременността жените са по-склонни към изкълчване или преразтягане на мускулите по време на физическа активност, застрашавайки здравето на ставите.
Въпреки факта, че всяка жена произвежда същите тези хормони по време и след бременност, не всички имат еднакво емоционално преживяване. Това предполага наличието на други намесващи се фактори, освен хормоналната активност в началото на следродилната депресия.
Нивата на хормоните на щитовидната жлеза могат да се променят след раждането и има няколко възможни причини.
Щитовидната жлеза може да реагира на пристъпи на възпаление (т.е. тиреоидит) чрез освобождаване на допълнителни хормони и представяне на следните симптоми:
- Безпокойство;
- Раздразнителност;
- Учестен пулс;
- Необяснима загуба на тегло;
- Повишена чувствителност към топлина;
- Умора;
- Тремор;
- Безсъние.
С течение на времето клетките на щитовидната жлеза могат да се унищожат, което води до хипотиреоидизъм или недостатъчна активност на щитовидната жлеза. Състоянието се характеризира с:
- Непоносимост към студ;
- Наддаване на тегло (повишен апетит);
- Хипоактивност;
- Умора;
- Запек;
- Проксимална мускулна слабост;
- Микседем;
- Суха кожа, която е хладна на допир;
- Чуплива коса;
- Забавен сърдечен ритъм;
- Затруднено дишане при усилие.
Следродилният тиреоидит може да продължи до 18 месеца, така че при наличието на някои от изброените симптоми е препоръчителна консултацията със специалист.
Следродилните хормонални промени в настроението, лош сън, липса на апетит, депресия и тревожност, както и непреодолими пориви за плач, могат да станат нещо обичайно. За щастие, "бебешкият блус" обичайно отшумява след седмица или две. Когато тези чувства не изчезнат или се влошат, те могат да са показателни за следродилна депресия.
Референции:
1. Sahay, Rakesh Kumar, and V Sri Nagesh. “Hypothyroidism in Pregnancy.” Indian Journal of Endocrinology and Metabolism, Medknow Publications & Media Pvt Ltd, May 2012, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3354841/.
2. Schiller, Crystal Edler, et al. “The Role of Reproductive Hormones in Postpartum Depression.” CNS Spectrums, U.S. National Library of Medicine, Feb. 2015, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4363269/.
3. Mayo Clinic Staff. “Postpartum Thyroiditis.” Mayo Clinic, Mayo Foundation for Medical Education and Research, 21 Dec. 2018, www.mayoclinic.org/diseases-conditions/postpartum-thyroiditis/symptoms-causes/syc-20376675.