Атония на матката е състояние, при което се наблюдава невъзможност на маточната мускулатура да се контрахира след раждането. Това е сериозно усложнение, което може да доведе до животозастрашаваща кръвозагуба. Маточната атония е причина за над 80% от случаите на следродилен кръвоизлив.
По време на бременността бебето расте в матката и получава кръв, кислород и хранителни вещества от плацентата. Кръвоносните съдове и артериите доставят кръв на бебето през плацентата. След раждането матката се свива, за да се изроди и плацентата.
Тези контракции помагат за предотвратяване на кървене, защото притискат кръвоносните съдове, които свързват матката с плацентата. Без натиск върху тези кръвоносни съдове, те могат да кървят свободно и да причинят следродилен кръвоизлив.
Атонията на матката може да възникне и по време на спонтанен аборт или други операции на матката и може да бъде усложнение на вагинално раждане или цезарово сечение. Атонията се случва при около 2% от всички раждания в Европа обаче не всички случаи на намален тонус на матката водят до следродилен кръвоизлив.
Атонията на матката има няколко рискови фактора. Тези фактори могат да попречат на матката да се контрахира след раждането:
- Първо раждане;
- Многоплодна бременност;
- Фетална макрозомия (плод с по-големи размери);
- Възраст на родилката над 35 години;
- Полихидрамнион (наличие на твърде много околоплодна течност);
- Затлъстяване;
- Наличие на миома на матката.
Специалистите отбелязват, че ако по време на раждането са налице следните фактори, матката може да не се контрахира:
- Много продължително или много бързо раждане;
- Предизвикано раждане;
- Наличие на хориоамнионит (инфекция на мембраните, покриващи бебето);
- Раждането е протекло под обща анестезия;
- Увеличен размер на матката.
Пациентките са изложени на висок риск от атония на матката при наличие на повече от два рискови фактора.
Атонията на матката възниква, когато мускулите на матката не се свиват достатъчно в отговор на окситоцин, хормон, който отделя тялото преди и по време на раждането, за да стимулира контракциите.
Най-големият признак на атония на матката е продължителното или обилно кървене. Други симптоми на атония на матката са:
- Ниско артериално налягане;
- Ускорен пулс;
- Чувство на замаяност или припадък;
- Бледа кожа или лигавици;
- Загуба на съзнание.
Атонията на матката е спешно състояние и изисква бързи действия от лекарския екип. Целта на лечението е да спре кървенето възможно най-скоро. Дори след като кървенето е под контрол, е много вероятно да се наложи кръвопреливане.
При диагностициране на състоянието обикновено се започва с масажиране на матката с цел насърчаване на по-силни контракции. В зависимост от тежестта, това може да е достатъчно за лечение на атония на матката.
В допълнение към масажа на матката след раждането, може да се използват няколко медикаменти, за стимулиране на маточни контракции.
Усложненията на атонията на матката включват анемия, отбадналост и беззсилие, чувство на замайване и ниско артериално налягане, повишен риск от кръвоизлив при бъдещо раждане.
Референции:
1. Driessen M, Bouvier-Colle MH, Dupont C, et al. Postpartum hemorrhage resulting from uterine atony after vaginal delivery: factors associated with severity. (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3319503/) Obstet Gynecol.
2. Evanson, A., Anderson, J., Fontaine, P. Postpartum hemorrhage prevention and treatment. (https://www.aafp.org/afp/2017/0401/p442.html) Am Fam Physician. 2017 Apr 1;
3. Gill P, Patel A, Van Hook JW. Uterine Atony. 2022 Jul 5. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan–.