Мечо грозде (лат. Arctostaphylos uva-ursi) е дребно, вечно зелено, стелещо се храстче от семейство Пиренови (Ericaceae). Растението се среща в почти цяла Европа, северните части на Азия и Северна Америка. У нас се среща по сухи каменливи места и горски поляни във всички високи планини над 1500 м надморска височина. Мечото грозде е традиоционна билка за българската народна медицина, за която има доказателства, че се използва от столетия.
Действие и приложение. Основното приложение на билката е при инфекции на пикочните пътища и най-вече при остри и хронични цистити. Дрогата има изразено антисептично действие върху пикочните пътища и има незаменим ефект при възпалителни процеси (хроничен или остър цистит, пиело-нефрит и др.). Това действие се дължи на арбутина и метиларбутина, които преминават през стомашно –чревния тракт непроменени и се отделят чрез бъбреците.
Едва в алкалната среда на урината настъпва хидролиза и освобождавана на хидрохинона и метилхидрохинона, които всъщност имат антисептичен ефект. Важно е да се знае, че тези вещества са силно токсични, предизвикват диария и повръщане. Пийте чая от мечо грозде с малко сода бикарбонат. Това ще алкализира урината и ще усили действието на билката.
Флавоноидите в състава на мечото грозде предизвикват диуретичното действие. Листата на мечото грозде често се прилагат в състава на диуретични чайове. Приготвянето на чая от мечо грозде става като листата се накисват за кратко време в гореща вода. При продължително загряване, наред с арбутина в отварата се извличат и галотанини, които дразнят стомашната лигавица и могат да предизвикат повръщане. Поради това някои автори предлагат приложение на дрогата като студен воден извлек.
Билката се прилага и при отделяне на песъчинки от бъбреците. Тя засилва диурезата, а противовъзпалителните ѝ свойства са безценни при такива състояния.
Химичен състав. Главните съставки с биологична активност са гликозидите арбутин и метиларбутин в количество 5 до 12%. В дрогата се съдържат още дъбилни вещества, флавоноиди и сапонини.
Дрога. Използваемата част са листата. Дрогата се събира през лятото в сухи и слънчеви дни. Отрязват се облистените връхни клонки, почистват се от потъмнели листа, изсушават се в проветриви помещения, след което листата се отделят от клонките.