Ако сте избрали да започнете захранването със зеленчуково пюре подберете зеленчуци, които са хипоалергенни, с висока калорийна стойност и няма да натоварят бебешкото стомахче. Такива подходящи зеленчуци са картоф, сладък картоф, тиква, пащърнак. Картофът е близък по хранителни качества до кърмата, хипоалергенен е и е идеална основа за всякакви пюрета.
А и картофите в нашата страна са основна храна за трапезата ни. След това можете да продължите с морков, тиквичка, зелена чушка, спанак. След 6 месец можете да въвеждате грах, зелен боб, броколи, карфиол.
Ако сте избрали да започнете захранването с плод подходящи първи плодове са ябълка, круша, слива. Първите плодове, които давате на бебето трябва да са обелени и преминали термична обработка. Бъдете внимателни – крушата и сините сливи действат слабително. Други плодове, които са подходящи да се предложат около 6-и месец са авокадо, пъпеш, диня, манго, банан.
Около 8-и месец можете да въведете шипка, грозде, нар, боровинки, около 10-и месец – череша, вишна, дюла, кайсия, праскова, нектарина. Около 12-и месец можете да въведете цитруси, киви, нектарини. А около 18-месечна възраст плодовете, които се смятат за силни алергени – ягода, малина, къпина, смокиня.
Ако пък сте предпочели кашите като първа храна подходящи зърна са: ориз, царевица, просо, елда, киноа. Това са безглутенови култури, които са подходящи за първа храна. Кашите както и пюретата можете да ги приготвяте в къщи или да купувате готови.
Кашите, приготвени в къщи се правят от брашно или сварени семена. Оризовата каша се приготвя от сварен ориз и се пасира. Препоръчва се използване на бял небланширан ориз. Кафявият ориз съдържа повече нутриенти, но е по-трудно смилаем.
Подправки. Около 6-и месец можете да започнете да добавяте копър и магданоз в пюрето. Някои автори съветват да се включват повече и различни подправки в менюто на бебето такива са ванилия, канела, мента, розмарин. Имайте предвид, че ако кърмите малкото, то вече се е срещало с подправките, които използвате в кухнята.
Правилото за въвеждане на подправките е същото както за въвеждането на нова храна. Използването на подправки ще отложи добавянето на сол и захар към детското меню.
Много се спори по въпроса дали да предлагаме домашно приготвени пюрета или те да бъдат готови. Ако имате достъп до домашно отгледани, чисти плодове и зеленчуци няма какво да ви притеснява да приготвяте пюренцата в къщи. Поне в началото на захранването добавяйте към пюрето кърма или адаптирано мляко, за да го разредите до консистенция на рядка кашичка.
Това се прави и за да може да се постигне едно плавно преминаване от млечната храна към твърдата. След 2,3 седмици можете да замените млякото с вода.
Приготвянето на пюре е изключително лесно и приятно. Зеленчуците като картоф, морков, тиква и т.н. старателно се измиват, обелват и се сваряват в тенджерка или на пара, след което се пасират до фина консистенция. Можете да приготвите пюре за 2,3 дни. Съберете го горещо в бурканче и го съхранете в хладилник до следващото хранене. Плодовете се приготвят по същия начин.
Месото може да сварите в количество, което да ви стигне за една седмица. Замразете го във форми за лед и изкарвайте необходимото количество преди хранене.