Обонянието има много важно значение за развитието на бебето. То е тясно свързано с друго негово сетиво – вкуса и съответно има важно значение за формиране на вкусовите възприятия и предпочитания. Различните миризми обаче въздействат и на висшите центрове в мозъка и имат значение за формиране на емоционалното поведение и изграждането на връзка с родителите.
Кога се развива обонянието на бебето?
Носът започва да се формира в 7 гестационна седмица. Няколко седмици по-късно се оформят двете ноздри, а в 10 седмица – и рецепторите, чрез които то ще възприема различните миризми. Всъщност, проучванията показват, че то започва да използва обонянието си още докато е в утробата. Поглъщайки амниотичната течност, то усеща нейния аромат, който е много близък с мириса на кърмата. По този начин детето се „запознава” с нея.
Освен това всичко, което консумира майката по време на бременността се отразява на състава на амниотичната течност и съответно на вкусовите й качества. Така детето се запознава с различните вкусове още преди раждането. Центърът на обонянието в мозъка е тясно свързан с тази част от мозъчната кора, която е отговорна за паметта. Ето защо бебето прави силна асоциация между отделните аромати и преживяванията, с които те са свързани. Така много време след определено събитие, някой аромат би могъл да отключи спомен за него.
Как се развива обонянието в първата година?
1. Новородено. След раждането обонянието на бебето е много силно. Чрез него то разпознава майка си, въпреки че все още не може ясно да я види. Разпознавайки Ви чрез обонянието, бебето се успокоява и се чувства на сигурно и защитено място. То дори може да различи аромата на Вашата кърма от тази на друга майка например. Препоръчва се да не използвате силни парфюми в тези ранни дни, през които изграждате връзката си с новороденото.
2. Един месец. Бебето започва да свиква с различните миризми. Все пак то може да не понася добре силните аромати, които могат да повлияят и на вкусовите му възприятия. Ето защо когато усеща силни миризми, то може да откаже да се храни.
3. Три месеца. Бебето се среща с все повече нови хора, като използва активно обонянието си, за да ги различава. То може да реагира негативно, когато усети непозната за него миризма.
4. Шест месеца. Обонянието има ключово значение за захранването на бебето. То повлиява и вкусовите възприятия. Ето защо, ако една нова храна му мирише добре, то много по-лесно я възприема. Освен това, ако то се е срещало с този вкус/аромат по време на вътреутробното развитие, той вече не му е непознат. Това увеличава шанса за успешно и по-лесно захранване.
5. Дванадесет месеца. На около 10-месечна възраст до навършване на първата година бебето вече си е изградило определени вкусови предпочитания. Ето защо то започва по-трудно да се доверява и да опитва нови вкусове. Така че, ако бебето не харесва дадена храна или му мирише странно, шансът да не я опита е много голям.
Обонянието продължава да се развива постепенно до навършване на 8 годишна възраст.
Могат ли някои миризми да успокоят бебето?
Да, особено такива, които му напомнят на родителите му. Използвайки обонянието си, бебето може да разпознае дали сте около него, както и дали се намира в количката, в колата или в детската стая. Ако бебето стане неспокойно, може да го успокоите, като го заведете на неговото любимо място с познати аромати и обстановка.
Бебето може да се успокоява и когато го завиете с любимото му одеало или когато до него е любимата му играчка. Това е свързано отново с аромата им. Ето защо, след като бъдат изпрани, детето може вече да не ги харесва толкова много.
Има различни проучвания за действието на различните аромати при някои състояния в кърмаческа възраст. Според някои лавандулата успокоява коликите. Според друго проучване лавандулата и бадемовото масло се препоръчват при недоносените кърмачета за по-лесна адаптация и намаляване на стресовите ситуации.
Въпреки това ароматерапията трябва да се използва с повишено внимание в детска и особено в кърмаческа възраст. Не се препоръчва успотребата на маслата върху кожата на бебето, тъй като тя е много деликатна и веществата лесно проникват в кръвообращението на детето.