Недоносените новородени са една изключително чувствутелна група, която изисква повишено внимание, упоритост и подход. Съществуват различни причини, които могат да доведат до преждевременно раждане или раждането на дете с по-ниско тегло. Те могат да бъдат, както отстрана на майката, така и отстрана на бебето. В зависимост от теглото и гестационната седмица в която е родено, се определя степента на недоносеност. Класификацията според рожденото тегло ги разделя в следните групи:
- I степен 2500 - 2000 г;
- II степен 2000 - 1500 г;
- II степен 1500 - 1000 г;
- IV степен под 1000 г.
Недоносените новородени имат адаптационни проблеми с дишането, терморегулацията, склонни са към неврологични усложнения, хипогликемии, апнеи. Първите дни от живота са свързани с появата на физиологична жълтеница, като при тях нивата на билирубин могат да се окажат екстремно високи. Всяко от тези подлежащи състояния, може да повлияе храненето, да бъде причина за всякакви отклонения и отказ от храна.
В зависимост от състоянието си, недоносените прекарават различно дълъг период от време в интензивни звена. По време на този престой, храненето се осъществява чрез поставена назогастрална сонда или биберон в зависимост от теглото, наличието или отсъствието на рефлекс за сукане и гълтане. Най-добрата храна за недоносените е кърмата, но по ред причини, тя може да се окаже недостатъчна като количество и често се налага употребата на адаптирани млека за недоносени. Независимо от продължителността на болничния престой след раждането, тези децата имат особен адаптационен перод след изписването удома. Важно е да има личен лекар на разпложение, който да извърши своевременно домашно посещение и да наблюдава кърмачето амбулаторно.
- За да продължи лактацията е изключително важно, дори да сте отделени от бебето, регулярно да изцеждате гърдите;
- Осигурете си помпа за двустранно изцеждане, вероятно ще имате нужда от изготвянето на по-дългосрочен план за механична екстракция на кърма, понеже недоносените често сучат неефективно;
- Обикновено изцеждането продължава докато бебето достигне възраст близка до термина или започне да се храни ефективно-наддава добре на тегло;
- Ако детето се изморява лесно, може да е необходимо да доизцеждате кърмата, след сукане и да дохранвате с биберон;
- Протекторите за зърна, може да са подходящи за преход към захранването от гърда при деца, които са хранени с биберон;
- Когато се налага да използвате биберон, следете да е с бавна капка;
- Опитайте техниката кожа до кожа;
- Поддържайте активно сукане. Докато кърмачето се храни, се постарайте да суче през цялото време. Дръжте ръчичката, леко масажирайте крачето или подмишницата;
- Смяна на страните на всеки 5 минути може да спомогне, да задържите бебето будно;
- Съхранявайте кърмата спрямо препоръките.
Недоносените имат понижен мускулен тонус, което налага осигуряване на стабилна фиксация по време на хранене.
При тези деца, поради недоразвитете рефлекси, недобрата комбинация между дишане и гълтане и незрялата храносмилателна система, много по-често се наблюдва връщане на храна - гастроезофафеален рефлукс. Това често се оказва сериозен проблем, който затруднява наддаването на тегло и може да доведе до сериозни усложенения, като аспирационен синдром. Спазвайте всички препоръки за справяне с рефлукс, ако проблема продължава е необходима планова консултация с педиатър.
Всяко влошаване в състоянието при недоносено новородено е необходимо да бъде оценено от лекар. Ако въпреки гореописаните мерки за преход към естествено хранене, детето не захапва зърното, посетете специалист, за да се оцени проблемът и при нужда да се изготвят стратегии за справяне.