Гаденето и повръщането при децата често са съчетани. Освен това, при тези състояния, могат да се наблюдават загуба на апетит, позиви за повръщане, дори слабост и отпадналост. В по-голямата част от случаите тези прояви не са свързани с повишен риск за здравето, но честите и повтарящи се епизоди на гадене и повръщане при децата могат да доведат до загуба на апетит, нисък прием на течности и сериозно обезводняване. При новородените една от основните причини за повръщане е гастроезофагеалният рефлукс.
Често гаденето се съчетава с понижен апетит и чувство на слабост, докато повръщането, в по-голямата част от случаите, се предшества от гадене, спонтанно слюноотделяне, изпотяване и стягане в областта на гърлото.
Кои са основните причини за гадене и повръщане при децата?
- Стрес, тревожност, нервност;
- Гадене при пътуване;
- Прием на прекомерно количество храна, която трудно се усвоява;
- Алергии и непоносимост към определени храни;
- Гастроезофагеален рефлукс;
- Гастро-ентерит;
- Хранително отравяне;
- Нежелани лекарствени реакции от някои медикаменти;
- Мигрена;
- Стрептококова инфекция;
- Дихателни инфекции, които предизвикват кашлица, отит или уринарни инфекции;
- Чревни заболявания – апандисит, херния, чревна оклузия;
- Хепатит;
- Менингит.
При кърмачетата често се наблюдават регургитации, които не представляват повръщане. Те са често срещани в тази възраст – засягат около две трети от кърмачетата между 4 и 5 месеца и 5% от тези между 10 и 12 месеца. Обикновено не са свързани с риск за здравето и не предидзвикват болка и дискомфорт. Често регургитациите отшумяват при преминаване към твърда храна и след прохождане на детето – между 12 и 18 месеца.
При регургитация, след кърмене, се наблюдава връщане на стомашно съдържимо обратно в устната кухина. За разлика от повръщането, регургитациите се извършват без усилие от страна на мускулатурата на коремната кухина. Ако те са значителни, настъпват често и дори продължително време след хранене, тогава причината може да бъде гастроезофагеална рефлуксна болест при кърмачето.
Това състояние е свързано с повишено количество регургитации, които дразнят лигавицата на хранопровода, поради киселинното съдържание на стомашното съдържимо. В този случай настъпва езофагит. Това усложнение е по-често за деца, при които се наблюдават анатомични нарушения като херния, хронични белодробни заболявания – например муковисцидоза или нарушения на психомоторното развитие. Езофагитът може да доведе до ерозия на зъбния емайл на млечните зъби, поради високата киселинност на регургитациите, както и тортиколис поради контракция на мускулатурата на врата.
Референции:
https://www.vidal.fr/maladies/chez-les-enfants/regurgitations-nourrisson.html
https://www.vidal.fr/maladies/chez-les-enfants/nausees-vomissement-enfant.html