Дехидратацията е състояние, при което е нарушен балансът между приетото количество течности и загубеното в тялото. Бебетата, децата и по-възрастните са изложени на по-висок риск от дехидратация.
Симптомите на дехидратация сред деца и възрастни са:
- Чувство за силна жажда;
- Тъмно жълта и силно миришеща урина;
- По-рядко уриниране;
- Замайване и замъгляване на погледа;
- Усещане за умора, сухота в устата, устните и езика;
- Хлътване на очите.
Симптомите на дехиратация при бебета са малко по-различни. Те включват:
- Хлътване на фонтанелата;
- Изпъкване на очите;
- Изцяло липсващи или в много по-малко количество сълзи при плач;
- Рядко намокряне на пелените;
- Промяна в настроението - сънливост или силна раздразнителност.
Хидратацията при подрастващите е от голямо значение, тъй като те биха могли да загубят по-голямо количество течности за по-кратък период. За това приемът на достатъчно вода при тях е много важно, особено в по-топлите часове на деня.
При съмнения за дехидратация незабавно трябва да се започне прием на течности. Най-честата причина за дехидратация сред подрастващите е наличието на висока температура, повръщане или диария. Лечението при дехидратация е с перорален рехидратиращ разтвор, което е най-добрият начин за справяне с проблема при деца.
Поради тази причина е препоръчително наличието на рехидратиращи разтвори във всяка домашна аптечка, които биха могли да набавят необходимите електролити и соли на тялото.
В началото се препоръчва поетапен прием на течности, при който количеството се увеличава постепенно. Препоръчително е започването с малки глътки течност през устата или с помощта на чаена лъжичка. Възможно е да се наложи използването на спринцовка, ако детето или бебето имат проблем с пероралния прием.
При по-големи деца добро действие имат и спортните напитки, след разреждането им с вода. Отново се започва с малки глътки и дозата се увеличава постепенно при налично подобрение.
При дехидратация на бебета се препоръчва прием на голямо количество кърма и адаптирано мляко. Приемът на плодови сокове трябва да се избягва във всички случаи, особено ако детето повръща или има диария. Те могат значително да влошат състоянието и като цяло не са препоръчителни при бебета.
Дехидратацията при бебетата или малките деца може да се превърне в много сериозен проблем за много кратък период от време. При наличието на следните симптоми се препоръчва незабавно посещение при лекар специалист:
- Изключителна сънливост;
- Забавени или нетипични реакции;
- Липса на отговор след повикване;
- Студени ръце и крака;
- Липса на сълзи при плач;
- Тъмно жълта урина;
- Много суха уста.
Референции:
https://www.nhs.uk/conditions/dehydration/