Халотерапията или солната терапия включва вдишване на въздух с малки частици сол за подобряване на дишането. Халотерапията се счита за алтернативно лечение на белодробни проблеми като астма, бронхит и кашлица. Солната терапия обикновено се провежда в солни стаи, които могат да бъдат активни или пасивни.
„Активните“ стаи разполагат с машини, които разграждат солта и циркулират частиците ѝ, позволявайки им да бъдат вдишани и изложени на кожата. Практиката е известна като халотерапия.
„Пасивните“ стаи са пълни с големи количества сол. Обикновено разнообразие от соли ― сол от Мъртво море, хималайска, каменна сол и т.н. ― запълват пространството с контролиран климат. Концентрацията на сол в пасивните солни стаи е по-ниска отколкото в активните. Тези стаи обикновено се използват за релаксация и медитация, а не за халотерапия.
Ползи от халотерапията
Проучванията показват, че халотерапията може да има ползи при респираторни заболявания, кожни проблеми и алергии. Солта по своята същност е естествена и безопасна съставка, при която не се забелязват странични ефекти. Също така е: антибактериална, предотвратяваща инфекции; антиалергична; противовъзпалителна; мукоактивна, изчистваща слузта от дихателните пътища.
Благодарение на гореспоменатите свойства, халотерапията може да се използва като част от лечението на:
- Инфекция на белите дробове;
- Инфекция на гърлото или фарингит;
- Хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ);
- Проблеми с дишането, свързани с тютюнопушенето;
- Респираторни алергии;
- Астма;
- Бронхит;
- Настинка или кашлица;
- Пневмония;
- Синузит;
- Ринит;
- Тонзилит;
- Кистозна фиброза;
Халотерапията може да се използва и за лечение на проблеми с дишането, причинени от COVID-19, като подобрява дишането и количеството кислород в кръвта.
Малките частици сол, използвани в халотерапията, също могат да помогнат за възстановяването на клетките на кожата и да предпазят кожата от стареене и инфекции. Тази терапия може да се използва за лечение на:
- Акне и розацея;
- Кожни алергии;
- Обрив;
- Екзема;
- Псориазис;
- Дерматит;
- Гъбична инфекция като онихомикоза;
- Бръчки и признаци на стареене на кожата.
Редуциране на стреса - спокойна и слабо осветена пълна със сол стая с мека музика със сигурност се представя като идеална среда за медитация.
За кого не е подходяща халотерапията?
Терапията в солна стая може да предизвика кашлица и секреция на слуз, тъй като дихателните пътища се прочистват. Рядко се забелязва кожно раздразнение и конюнктивит. Халотерапията не се препоръчва за хора със следните здравословни проблеми:
- Хипертиреоидизъм;
- Високо кръвно налягане (хипертония);
- Туберкулоза;
- Сърдечни проблеми;
- Дихателна недостатъчност;
- Нарушения на кръвта като анемия, хемофилия или съсирване;
- Инфекциозни заболявания;
- Треска;
- Отворена рана;
- Злокачествени заболявания като рак;
- Клаустрофобия.
Референции:
https://www.salttherapyassociation.org
https://www.webmd.com/balance/what-is-halotherapy
https://health.clevelandclinic.org/salt-cave-benefits/