Цветана Якимова работи в областта на ХИВ/СПИН от 10 години. Мениджър е по мониторинг и оценка към Програма „Превенция и контрол на ХИВ/СПИН” към Министерство на здравеопазването. Занимава се със събирането, обработването и анализа на данни, както и с наблюдение на дейностите и осъществяване на контрол върху тяхното качество.
Цветана Якимова: Програмата за контрол на ХИВ/СПИН е сред малкото с ясно разписани цели
Женя Величкова
|
| 1

източник: Личен архив
Завършва висше образование в областта на хуманитарните науки - приложна лингвистика и следва социология.
Първа част на интервюто
Освен инжекционно употребяващите наркотици и гей общността, какви други групи се очертават като уязвими към ХИВ/СПИН в България?
Сред групите, които към момента са по-слабо засегнати от разпространението на ХИВ/СПИН, са проституиращите лица. Девет неправителствени организации се занимават с превенция на ХИВ в тази група.
Изключително важно е да се работи и с тях, тъй като те могат да бъдат гранична група, през която ХИВ инфекцията може да влезе в общото население. Например, някои от проституиращите лица инжектират наркотици. В същото време други проституират, за да си набавят наркотици.
Има 10 неправителствени организации, които работят в ромска общност. Тя е определена като целева група на Националната програма за превенция и контрол на ХИВ/СПИН, тъй като в нея се срещат много рискови фактори и поведения. Например, често в ромска общност, освен лошите социални и икономически условия, има и лица от другите групи - които инжектират наркотици и/или проституират. С ромската общност се използва малко по-различен подход. Отново работата се изнася на терен, предоставяме услугите на мястото, където хората живеят или работят, за да им е по-удобно и услугите да са достатъчно достъпни. Но, докато при другите групи екипите са съставени от професионалисти, като психолози, социални работници и други, там държим да работим с хора от общността. Подкрепяме млади хора от ромска общност, обучаваме ги, след това те предават знанията си на останалите по най-разбираемия и близък на общността начин. В това отношение се постигна голям успех, за 10 години настъпи значителна промяна в тези организации, в знанията и уменията им, самочувствието им се повиши.
Друга важна група, с която работим по програмата, са хората, лишени от свобода. Благодарение на сътрудничеството между Министерство на здравеопазването и Министерство на правосъдието, успяхме постепенно да започнем работа и да достигнем до всички затвори в страната. От няколко години вече има съвместна заповед на двамата министри, която регулира предоставянето на безплатни и анонимни услуги за превенция на ХИВ в затворите.
В нашите затворите няма епидемично разпространение на ХИВ, както е в някои други страни. Смята се, че за това отново допринасят дейностите по програмата за превенция и контрол на ХИВ/СПИН у нас. Въпреки това, след анализ на ситуацията с международен консултант, оценихме, че в затворите трябва да се работи, тъй като има различни рискови фактори, които могат да способстват разпространението на ХИВ инфекцията.
NEWS_MORE_BOX
От 2007 г. насам се работи регулярно във всички затвори. По определен график веднъж седмично външни консултанти и здравни работници се допускат в затворите, където им се предоставя помещение и възможност за извършване на безплатни и анонимни услуги. По този начин е по-лесно да се осъществи доверителен контакт, хората проявяват желание и се изследват. Така по-бързо може да се установи кой е ХИВ-позитивен. Изградено е добро сътрудничество между двете системи – на затворите и на здравеопазването. Хората, лишени от свобода, получават равен достъп до грижи и лечение с останалите.
През последните години, освен провеждането на изследвания, там имаме и друг успех. През 2009 г. се въведе групова работа с хора, лишени от свобода, за предоставянето на здравнообразователни беседи. Средно на година над 5800 до 5900 участници се включват в сесиите. Това е повече от 50% от средно годишния брой на лишени от свобода. През 2011 г., благодарение на пилотен проект в Централен софийски затвор, по програмата за превенция и контрол на ХИВ/СПИН бяха обучени 10 обучители на равни, подобно на подхода при младите хора – връстници обучават връстници. Този подход се използва за работа при всички целеви групи. Смисълът е да обучиш човек от самата група на разбираем език, който след това да предаде информацията на други, например, да даде презерватив, защото не всеки се доверява на външен консултант.
Материалът има информативен характер и не може да замести консултацията с лекар. Преди да предприемете лечение, задължително се консултирайте с лекар.
Още по темата:
Коментари (1)
Коментарите са изказани от наши потребители и са автентични, без редакторска намеса. Екипът на Puls.bg не носи отговорност за съдържанието им.

Лютвиева 12.12.2012 08:45
МИСЛЯ ЧЕ ЗАРАЗЕНИТЕ СА МНОГО ПОВЕЧЕ НЕ МОЖЕ ЧОВЕК НЕ ОБИЧАЩ ПРЕЗЕРВАТИВИТЕ ДА СКАЧА КАТО ПЕПЕРУДКА ОТ ЦВЯТ НА ЦВЯТ И ДА СИ МИСЛИ ЧЕ НЯМА ДА ПРИХВАНЕ СПИН СЪЖАЛЯВАМЕ ГО ЩОМ Е СТИГНАЛ ДЪНОТО ЗА ДА Е СЕМЕЕН КАКВО ОСТАВА ЗА НИСКАТА МУ СЕКСУАЛНА КУЛТУРА .ИЗПИТВАМ СЪЖАЛЕНИЕ КЪМ МЪЖЕ КОИТО СА ЗАГУБИЛИ ДЕВСТВЕНОСТТА СИ НА 30 ГОДИНИ И ПОСЛЕ СА РЕШИЛИ ДА \"НАВАКСАТ \"особено към такива същества които ограбват делейки на 50 50 боклуците са много Как да се опазим ?Грозен си независимо с какво си навлечен !Нежелан си !
Още от Актуално
Какви видове болка се срещат при фибромиалгия?
Кои чести състояния засягат езика?
Какви са симптомите на маймунска шарка?
До какви усложнения могат да доведат?
Алергиите повишават риска от сърдечносъдови заболявания