Летният сезон, макар и любим на мнозина, ни среща с ред здравни предизвикателства. Те самите вървят ръка за ръка и както казват – бедата не идва сама.
Топлинен удар
Най-общо, той ни поразява, когато околната топлина надвишава нашите възможности за охлаждане. Последните включват периферна вазодилатация, повишено изпотяване и други. За това и при висока влажност на въздуха дори и температури от порядъка на 25 градуса могат да причинят топлинен удар – възпрепятствано е изпотяването.
За щастие, до същински топлинен удар не се стига толкова често. Обикновено топлинното изтощение се приема за такъв и се взимат мерки преди разгръщане на пълната картина на топлинния удар.
Какви са признаците на топлинното изтощение?
-
Гадене, повръщане;
-
Умора, слабост, главоболие, виене на свят;
-
Влажна и лепкава кожа, разширени зеници и нормална телесна температура.
В случай, че не се предприемат мерки, може да се стигне до топлинен удар, при който:
-
Няма изпотяване, кожата е зачервена, гореща и суха;
-
Ускорен пулс, бързо и повърхностно дишане, тесни зеници;
-
Гадене и повръщане, главоболие, халюцинации;
-
Дезориентация, припадък и дори кома.
Той изисква спешно: отстраняване на тесните дрехи, пренасяне на сянка, обливане с хладка вода, поставяне на пакети с лед под мишниците и в областта на слабините; пускане на вентилатор или веене; ако има възможност, се дават и студени течности.
Рисковите групи са малките деца и възрастните – тяхната терморегулационна система не функционира достатъчно добре. Не трябва да се забравя и това, че малките деца са изцяло в ръцете на своите родители. Недопустимо е оставянето им в затворената кола, на слънчево огряване през най-топлите часове на деня (11 до 16ч.); трябва да бъдат обличани подходящо и с шапка и т.н. Много от нас са виждали деца, прекарали цял ден на плажа – те стават нервни, раздразнителни, плачат и губят апетит.
Дехидратация
Топлинният удар лесно може да причини дехидратация поради повръщането, както и обратното – ако има дехидратация е много по-лесно да се стигне до топлинен удар.
Кои са белезите на дехидратацията?
-
Рядко уриниране;
-
Тъмна на цвят урина;
-
Усещане за сухота в устата и очите;
-
Усещане за глад, макар и наскоро да сме се хранили – нерядко ние бъркаме глада и жаждата;
-
Неприятен дъх в устата.
Обилното изпотяване през летните жеги лесно може да ни доведе до тези състояния, ако не приемаме достатъчно течности. Тук трябва да се посочи, че изпотяването (перспирацията) е важен механизъм за терморегулация и при неизвънредни условия ни позволява да отделяме топлината и да се охлаждаме. Ето защо трябва да осигурим свободна перспирация – широки и проветриви дрехи от естествени материали.
От изключителна важност са течностите и това какви ще бъдат те. Обикновено се препоръчва изворната пред питейната вода, но през лятото това не е така. При изпотяване освен вода, нашето тяло губи и серионо количество соли. Колкото по-малко имаме от тях, толкова по-трудно ще задържаме течностите. Ето защо през топлите дни е уместен приемът на минерална вода, за да си набавим загубените соли. Алкохолните и кофеиновите напитки (кафе, чай, енергийни напитки) са силно непрепоръчителни през горещите часове, тъй като улесняват дехидратацията. Вода, айрян, пресни плодови и зеленчукови сокове ще ни се отразят най-благоприятно.
NEWS_MORE_BOX
Как да се предпазим от топлинен удар?
-
Търсене на сенчести и проветриви места, особено в най-топлите часове;
-
Пациентите с хронични заболявания да не излизат от дома по обедно и следобедно време;
-
Да се осигурява циркулация на въздуха у дома;
-
Приемат се подходящи по количество и вид течности;
-
Носи се облекло от естествени материали, да са широки дрехи със светли цветове, да не се забравя и шапката.