Какво представлява телеангиектазията?
Телеангиектазията е състояние, при което разширени венули (малки кръвоносни съдове) образуват дребни петна по кожата, които могат да бъдат червени, сини или виолетови. Срещат се приблизително при 15% от мъжете и около 25% от жените. Телеангиектазиите се наричат още „паякообразни вени“.
Телеангиектазиите могат да се появят навсякъде по тялото, но са често срещани в области, които са видими по кожата и лигавиците (като устните, носа, очите, пръстите и бузите) и на краката (около глезените, под колянната става).
Обикновено са безсимптомни, но могат да причинят и дискомфорт или кървене, както и естетически проблеми с външния вид. Много хора избират да ги премахнат. Премахването се извършва чрез причиняване на увреждане на съда и принуждаването му да се свие. Това намалява появата на петна или шарки върху кожата.
Телеангиектазите обикновено са безобидни, но могат да бъдат признак и на сериозно заболяване. Например, наследствената хеморагична телеангиектазия е рядко генетично заболяване, което причинява телеангиектазии, които могат да бъдат животозастрашаващи. Вместо да се образуват върху кожата, телеангиектазите, причинени от наследствената хеморагична телеангиектазия, се появяват в жизненоважни органи, като черния дроб. Те могат да се пръснат, причинявайки кръвоизливи.
Какви са симптомите на телеангиектазията?
Телеангиектазиите обикновено не са животозастрашаващи, но някои хора може и да имат проблеми с външния вид заради тях. Те се развиват постепенно, но могат да се влошат от продукти като абразивни сапуни и гъби, които предизвикват дразнене на кожата.
Симптомите може да включват:
- Болка (свързана с налягането върху венулите);
- Сърбеж;
- Нишковидни червени белези или шарки върху кожата.
Какви са причините за телеангиектазията?
Точната причина за телеангиектазията е неизвестна. Учените смятат, че няколко причини могат да допринесат за развитието ѝ. Тези причини са вродени и придобити (генетични и екологични) или комбинация от двете.
Смята се, че повечето случаи на телеангиектазии са причинени от хронично излагане на слънце или екстремни температури. Това е така, защото те обикновено се появяват в области на тялото, където кожата често е изложена на слънчева светлина и факторите на средата.
Други възможни причини са:
- Алкохолизъм: може да повлияе на притока на кръв в съдовете и да причини чернодробно заболяване;
- Бременност: заради голямото налягане върху венулите;
- Стареене: с възрастта кръвоносните съдове отслабват;
- Розацея: увеличава венулите по лицето, като се придава зачервен вид на бузите и носа;
- Продължителна употреба на кортикостероиди: изтънява и отслабва кожата;
- Склеродермия: втвърдява и свива кожата;
- Синдром на Кушинг;
- Травма на кожата;
- Дерматомиозит: възпалява кожата и подлежащата мускулна тъкан;
- Разширени вени на долните крайници;
- Системен лупус еритематозус: може да повиши чувствителността на кожата към слънчевата светлина.
Причините за наследствената хеморагична телеангиектазия (синдром на Ослер-Вебер-Ренду) са генетични. Предполага се, че пет гена я причиняват, от които три са известни.
Телеангиектазия може да бъде причинена и от други наследствени състояния (като синдром на Стърдж-Вебер, ксеродерма пигментозум, синдром на Луис-Бар, синдром на Блум и др.).
Как се диагностицира телеангиектазията?
Диагностицирането на телеангиектазия става чрез разчитането на клиничните признаци на заболяването. Телеангиектазията е лесно видима заради нишковидните червени линии или шарки, които образува върху кожата. В някои случаи лекарите може да искат да се уверят, че няма основно заболяване, което да причинява телеангиектазия.
Какво е лечението за телеангиектазия?
Лечението се фокусира върху подобряване на външния вид на кожата. Различните методи включват:
- Лазерна терапия - лазерът се насочва към разширения съд и го кара да се затвори;
- Хирургия - разширените съдове могат да бъдат отстранени (може да бъде болезнено и да доведе до по-дълго време за възстановяване);
- Склеротерапия - фокусира се върху причиняването на увреждане на вътрешната обвивка на кръвоносния съд, чрез инжектирането във вените на пациента специален разтвор, наричан склерозиращ агент или склерозант 4169