Тахикардията може да се дължи на множество причини, както и да споходи човек на всяка възраст. Тя се определя като ускорение на сърдечния ритъм, което може да бъде както постоянно (перманентно), така и транзиторно (от време на време). Когато се усеща под формата на палпитации (сърцебиене), тя може да бъде особено притеснителна.
За щастие най-често тахикардията е безобидна, без каквато и да е връзка със сърцето. Независимо от това, най-добре е да се насочите към лекуващия ви лекар, който при преценка ще ви изпрати на кардиолог.
Кое наричаме тахикардия?
Думата произлиза от гръцките тахи (бърз) и кардия (сърце). С термина описваме сърдечен ритъм с прекалено голяма скорост при покой – повече от 90 удара на минута у възрастен човек. Тахикардията често е асимптомна – не пречинява оплаквания. Ако се касае за пермаментна такава, тя може да бъде случайно засечена при рутинен лекарски преглед, докато транзиторната форма нерядко остава незабелязана.
При транзиторната тахикардия е възможно да става въпрос за друго състояние – болест на болния синусов възел. При него има редуване на фази с бавен ритъм (брадикардия) и такива с много висок – тахикардия. За разлика от транзиторната тахикардия, тези епизоди могат да провокират умора, слабост, палпитации и трябва да се уточнят от лекар.
Притеснителни симптоми при тахикардията
Както вече се спомена, при някои хора тахикардията може да причини усещане за палпитации – неприятно сърцебиене. Това чувство понякога се съпровожда от задъхване, обща слабост дори до загуба на съзнание (синкоп), изпотяване, силна умора, желание за уриниране.
Всичко това е редно да ви насочи към личния лекар за уточняване и изключване на сериозна причина. За да може прегледът да бъде ефективен, наблюдавайте се в тези моменти и дайте някои характеристики на лекаря:
- Обстоятелствата, при които получавате палпитации – по време на почивка, след физическо усилие, след хранене, сутрин, нощем и т.н.;
- Тяхното начало и край – рязко или с постепенно покачващ се и съответно спадащ интензитет;
- Тяхната продължителност;
- Дали сърдечните удари са ритмични или не в тези моменти – еднаква ли е по продължителност паузата след всеки удар.
Честотата и интензитета на тези кризи не са свързани с тежестта на проблема.
За кои хора тахикардията е рискова?
Някои хора са изложени на по-голям риск в условия на тахикардия, а именно:
- Хората в напреднала възраст;
- Пациенти, чиито родители също страдат от тахикардия;
- Пациенти със сърдечни болести;
- Хора с вродена кардиопатия;
- Хора, страдащи от исхемична болест на сърцето;
- Хора, които вече са преживели инфаркт на миокарда.
Причини за тахикардията – адаптация на сърцето или истински ритъмен проблем?
Най-често тахикардията е синусова. Това означава, че произлиза от синусовия възел – малка структура в дясно предсърдие, в която се генерира и предава импулса на сърдечния ритъм. Създаденият там импулс е с правилен ритъм и може да бъде учестяван или забавян според нуждите на организма.
При синусова тахикардия обикновено сърцето не е причина и ускореният му пулс отразява адаптацията на организма при определени условия:
- Физическо усилие;
- Стрес (ярост, страх, тревожност);
- Прием на стимулиращи вещества (кофеин, алкохол, канабис, определени медикаменти и други);
- Бременност;
- Дехидратация;
- Висока температура (треска);
- Хипогликемия (ниско ниво на кръвната захар);
- Хипертероидизъм (повишена функция на щитовидната жлеза);
- При определени болести на надбъбречните жлези (феохромоцитом).
Както става ясно, за да се възвърне нормалният сърдечен ритъм трябва да се фокусираме върху причината за ускоряването му.
Много по-рядко тахикардията е свързана с нарушения в сърдечния ритъм. В тези случаи най-често се касае за аномалия на ниво на предсърдията или на предаването на импулса между предсърдията и камерите на сърцето.
Диагноза и изследвания
Лекуващият лекар ще се интересува от следната информация:
- Описание на симптомите по време на палпитации;
- Описание на събтията, които ги предизвикват (ако има такива);
- Информация за допълнителни рискови фактори – тютюнопушене, артериална хипертония, диабет и други;
- Предходни сърдечни инциденти, ако има такива – както ваши, така и в семейството.
По време на прегледа лекарят ще преслуша сърцето ви със стетоскоп и ще измери пулса и артариалното налягане. Ако подозира нарушения в ритъма, може да ви насочи към кардиолог.
Електрокардиограмата е метод, който ни позволява да запишем електрическата активност на сърцето под формата на графична крива. В някои случаи тя разкрива произхода на тахикардията, както и позволява да се уточни дали тя е перманентна. Ако подозираме транзиторна тахикардия, може да се пристъпи и към холтер ЕКГ, при което се прави 24 – часов запис.