Ниските нива на хормоните на щитовидната жлеза в кръвта водят до нарушение на нейните функции и развитие на състояние, наречено хипотиреоидизъм. Той може да се прояви с множество симптоми, които варират по интензитет и изява при всеки пациент. Тъй като хипотиреоидизмът е състояние с бавно начало, често пациентите не могат да установят симптомите и техния произход. Обикновено по-често се наблюдава умора, депресия или задух при усилие, но пациентите не могат да свържат тези прояви с някакви патологични изменения. Хипотиреоидизмът често се диагностицира по-късно, когато са изключени други причини и фактори от околната среда. Симптомите на хипотиреоидизъм са различни в зависимост от степента на недостиг на хормони на щитовидната жлеза. Когато хипотиреоидизмът не причинява симптоми, той се нарича субклиничен хипотиреоидизъм и тази форма се наблюдава по-често при пациенти на възраст над 60 години и при деца.
Какви са симптомите на хипотиреоидизъм?
Много често хипотиреоидизмът е лек и не предизвиква забележими симптоми. Понякога обаче могат да се наблюдават следните признаци:
- Хронична умора, която не се повлиява от сън или почивка;
- Повишена чувствителност към студ;
- Покачване на тегло при понижен апетит;
- Необичайно бавен сърдечен ритъм;
- Суха кожа;
- Депресия и тревожност;
- Нарушения на паметта и концентрацията;
- Висок холестерол в кръвта;
- Мускулни крампи;
- Запек;
- Нередовен менструален цикъл.
При децата хипотиреоидизмът се проявява със забавен растеж и умствено развитие, повишена нужда от сън, умора, бледа кожа, запек и по-често се развива гуша.
Установено е, че нелекуваният хипотиреоидизъм може да увеличи риска от сърдечносъдови заболявания и усложнения като миокарден инфаркт или инсулт. Развитието на гуша - подуване в основата на шията поради увеличаване на размерите на щитовидната жлеза, често се свързва с хипотиреоидизъм, но напоследък по-рядко се установява, най-вече в по-късните етапи и при липса на ефективно лечение.
Какви са усложненията при намалена функция на щитовидната жлеза?
Ако хипотиреоидизмът не бъде диагностициран или лекуван при възрастни пациенти и пациенти в по-напреднала възраст, може да се развие подуване и микседем - подуване на тялото и лицето, при които се наблюдава жълта, суха кожа, и дори може да доведе до кома. При децата нелекуваният хипотиреоидизъм води до сериозни усложнения: нисък ръст - нанизъм и тежка умствена изостаналост.
Референции:
https://www.vidal.fr/maladies/metabolisme-diabete/hypothyroidie/symptomes.html