Септицемията представлява обща гнойна инфекция без метастази, която се предизвиква от постъпване на микроорганизми от първично гнойно огнище (бактериемия) или на техните токсини (токсинемия) в кръвния ток.
Как се диагностицира септицемията?
Различаването на септицемия и сепсис представлява еднo от най-големите предизвикателства пред лекарите. Може да бъде трудно да се открие точната причина за инфекцията. Диагнозата обикновено включва широк спектър от изследвания.
Диагнозата се поставя въз основа на клиничната картина на пациента и неговата анамнеза (медицинска история). Извършва се физикален преглед, проверява се дали кръвното налягане не е ниско, също така се измерва телесната температура. Лекарят може също да потърси признаци за състояния, които се срещат по-често заедно със септицемия, които включват:
Може да бъдат назначени различни лабораторни изследвания, които да помогнат за потвърждаване на бактериална инфекция. Те могат да включват изследване на:
- Урина;
- Секрет от рана на кожата;
- Секрет от дихателните пътища;
- Кръв
При изследването на кръв се проверява броя на отделните видове кръвни клетки. Може да се назначи и тест за анализ на кръвосъсирването.
Също така може да бъдат проверени и нивата на кислород и въглероден диоксид в кръвта на пациента, ако септицемията предизвиква проблеми с дишането.
Ако симптомите на инфекция не са видими, може да бъде назначено образно изследване за оглед на определени органи и тъкани, като например:
- Рентгенография;
- Ядрено-магнитен резонанс (ЯМР);
- Компютърна томография (КТ);
- Ехография (ултразвук);
Какво е лечението при септицемия?
Септицемия, която е започнала да засяга органите на пациента, е сериозно състояние, което изисква спешна медицинска помощ. Пациентът трябва да бъде хоспитализиран. Лечението при септицемия зависи от няколко фактора, които включват:
- Възраст на пациента;
- Общо здравословно състояние на пациента;
- До каква степен е прогресирала септицемията;
- Толерантността на пациента към определени лекарства;
Антибиотиците се използват за лечение на бактериална инфекция, която причинява септицемията. Обикновено времето не е достатъчно, за да се установи вида на бактериите.
Първоначалното лечение обикновено използва антибиотици с широк спектър на действие. Те са създадени, за да бъдат ефективни едновременно срещу широк спектър от различни видове бактерии. Използва се по-фокусиран антибиотик, ако бъдат идентифицирани специфичните бактерии, причинили състоянието.
Може да бъдат приложени течности и други лекарства интравенозно, за поддържане на кръвното налягане или за да бъде предотвратено образуването на кръвни съсиреци (тромби). Може също така на пациента да бъде приложено лечение с кислород, ако има проблеми с дишането в резултат на септицемията.
Има ли начин за предотвратяване на развитието на септицемия?
Бактериалните инфекции са основната причина за септицемия. Необходимо е веднага да бъде потърсен лекар при съмнения за развиване на състоянието. Ако инфекцията при пациента може да бъде лекувана ефективно с антибиотици в ранните етапи, навлизането на бактериите в кръвта може да бъде да предотвратено. Редовните ваксинации при децата могат да помогнат за превенцията на септицемия.
Ако човек вече има компрометирана имунна система, някои предпазни мерки могат да помогнат за предотвратяването на септицемия:
- Избягване на пушенето;
- Избягване на употребата на наркотици;
- Здравословно хранене;
- Физически упражнения;
- Редовно миене на ръце;
- Спазване на дистанция от болни хора
Каква е прогнозата при септицемия?
Когато бъде диагностицирана достатъчно рано, септицемията може да бъде лекувана ефективно с антибиотици. Целите на научните изследвания са насочени към намирането на по-добри начини за диагностициране на състоянието по-рано.
Дори при добро лечение е възможно да има трайно увреждане на органите. Това важи особено за хора, които имат хронични заболявания, засягащи имунната система.
Библиография:
Steckelberg JM. Blood poisoning: When to see a doctor
Angus DC, et al. Severe sepsis and septic shock
Healthline. Septicemia