Ревматичната полимиалгия е възпалително заболяване на опорно-двигателния апарат. Характерно за заболяването са силни болки в мускулите на шията, раменете, кръста и таза. Рядко се срещат и оплаквания, които засягат ръцете, отичане на китките и глезените. Наблюдава се обща скованост на тялото.
При лабораторно кръвно изследване се регистрира повишаване на показателите за налично възпаление. Ремисия на заболяването настъпва при терапия с глюкокортикоиди.
Ревматичната полимиалгия е характерна за възраст над 50 години.
Болните развиват мускулна слабост, най-вече дължаща се на съзнателното избягване на напрягане на мускулите, заради силната болка и скованост. Заболяването изисква продължително лечение, от порядъка на 2-4 години. Болката при ревматичната полимиалгия може да бъде много силна и внезапна или хронична.
По статистични данни в САЩ 700 на 10 000 души над 50-годишна възраст, страдат от заболяването. По-типично е за жените.
Причини
Предполага се, че ревматичната полимиалгия се дължи на имуннологични нарушения. Не се изключват генетични фактори и влияние на околната среда, например алергия към пера и екстременти на птици. Не без значение е процесът на остаряване на организма.
Установено е, че ревматичната полимиалгия се предава по наследство и се проявява, особено при имунно дефицитни състояния и среща с вируси. Конкретно със заболяването се свързва аденовирусът, водещ до инфекции на горните дихателни пътища и парагрипния вирус.
Смята се, че рисков фактор за заболяването е и гигантоклетъчният артериит.
Рискови групи
Рискът от заболяване при жените над 50-годишна възраст е два пъти по-висок, в сравнение с мъжете, особено при страдащите от гигантоклетъчен артериит (синдром Хортон-Магат-Браун).
Симптоми
- Болезненост и скованост на мускулите в областта на раменете, шията и кръсто-тазовата област. Болката се усилва при движение и отслабва в състояние на покой.
- Ограничена е подвижността на раменете и таза. При продължително протичане се наблюдава атрофия на мускулите.
- Обща слабост и бърза уморяемост.
- Влошаване на апетита.
- Понижаване на теглото.
- Наличие на анемия.
- Повишаване на температурата на тялото.
- Трудно справяне с изпълнението на обикновени битови действия – ресане, обличане, ставане и др.
50 % от болните с темпорален артериит страдат от ревматична полимиалгия. Най-честите симптоми при темпорален артериит са:
- главоболие,
- повишена чувствителност на кожата на главата,
- болки в областта на челюстите и лицето,
- нерушено зрение,
- болки в ставите и крайниците, вследствие на влошено кръвооросяване,
- уморяемост.
Продължението на материала очаквайте скоро.