След COVID-19 често пациентите продължават да страдат от главоболие през следващите дни.
Установено е, че има 50% риск тази болка да продължи да се появява поне девет месеца по-късно.
При един от всеки пет пациенти, прекарали COVID-19, които са имали главоболие като симптом по време инфекцията, то продължава във времето и се развива като хронично на ежедневна база за още няколко месеца.
Това е установило проучване на Испанското дружество по неврология SEN след анализиране на клиничната картина при повече от 900 пациенти, боледували от COVID-19, страдащи от главоболие.
Как да знаем дали болката ще стане хронична?
Главоболието е чест симптом на COVID-19 и един от обичайните симптоми, които продължават при вече преболедувалите пациенти.
По-често главоболието се хронифицира при жени и по-възрастни пациенти.
Невролозите изтъкват значението на адекватното справяне с главоболието още при първите му пристъпи, за да се предотврати превръщането му в хронично и самостоятелно заболяване.
Проучването, публикувано в сп. Cephalalgia, дава някои насоки за това какъв риск има болката да се хронифицира.
В случаите, когато тя продължава един месец по-късно след инфекцията, рискът да продължи с течение на времето до девет месеца по-късно е 50%.
Ако болката продължава след два месеца, то е много вероятно тя да продължи с времето и да стане хронична, обяснява неврологът Гарсия Асорин.
Интензивността на болката също е предупредителен знак.
При пациентите, които са имали по-изразено главоболие по време на инфекцията със SARS-CoV-2, рискът от продължаване на главоболието в следващите месеци е значителен.
Хроничното главоболие е по-често при по-възрастните хора, повече при жените, отколкото при мъжете, както и при тези, които страдат от пулсираща болка и които имат повишена светлочувствителност.
Средната продължителност на главоболието след инфекцията е била две седмици.
При по-голямата част от пациентите главоболието е отшумяло след преминаване на заболяването.
Главоболие и COVID-19
Главоболието, причинено от COVID-19, има елементи, които са свързани с такова от напрежение и други, по-типични характеристики на мигрената.
То има аспекти на мигрената, защото болката се засилва от шум, светлина и при движение на главата.
Главоболието от тензионен тип е като натиск върху предната част на главата, докато мигрената е по-пулсираща и обикновено засяга само половината част от главата, обяснява д-р Гарсия Асорин.
Главоболието е знак, че имунната система се справя с инфекцията
В проучването са включени различни пациенти и около половината не са имали предишна анамнеза за главоболие.
Включени са и пациенти, които са прекарали както по-леки, така и по-тежки форми на COVID-19.
Установено е, че главоболието обикновено се появява при пациенти с по-лека форма на COVID-19, които не са се нуждаели от хоспитализация, поясняват изследователите.
Това е така, защото изглежда, че главоболието е сигнал, че имунната система се справя с инфекцията и е в състояние да я победи.
Как да се справим с главоболието?
Лечението обикновено се извършва в зависимост от това какво е главоболието.
Ако е по-скоро като мигрена, се препоръчват средства за лечение на мигрена.
Ака главоболието се усеща като натиск и е като главоболието, свързано с напрежение, тогава се прилагат по-скоро обезболяващи.
В случаите на смесени симптоми се търсят решения, които работят и за двете.
Могат да се използват множество терапевтични средства - от аналгетици за лека болка до невромодулиращи лекарства, бутолинов токсин и други, които се предписват от невролог.
Каква е връзката със загубата на обоняние?
Един от проблемите, който също е свързан с COVID-19, особено случаите, които изискват хоспитализация, е неврокогнитивното засягане, което може да причини.
Има пациенти с COVID-19, които за засегнати от енцефалит и загуба на памет.
Това обаче не е свързано с главоболие.
Изглежда има ясна връзка между главоболието и загубата на обоняние, особено в най-острата фаза на заболяването, поясняват изследователите.
Главоболието и загубата на памет не са толкова тясно свързани.
Има хора, които са засегнати и от двата проблема, но те не са свързани.
Това е така, защото нито един от двата симптома не е свързан с необратимо увреждане на мозъка, достатъчно, за да се мисли, че може да имат обща причина, обяснява д-р Гарсия Асорин.
Източници:
https://www.sabervivirtv.com/neurologia/pacientes-covid-dolor-cabeza-cefalea-cronica_6861
https://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/03331024211068074