Какво представлява хроничната инфекция на ушите?
Когато ушната инфекция не изчезва или продължава да се появява отново, тя се нарича хронична инфекция. Често ушната инфекция включва перфорация на тъпанчето, тъканта, която разделя външното и средното ухо.
Има три често срещани типа ушни инфекции, но тази, която засяга средното ухо, известна като среден отит, е най-честата. Средното ухо е пространството зад тъпанчето, което може да се инфектира, ако евстахиевата тръба, която отвежда течностите от средното ухо, се запуши. Натрупването на течности може да окаже натиск върху тъпанчето, което може да доведе до болка в ушите.
Какви са причините за хронична ушна инфекция?
Хроничната ушна инфекция може да бъде причинена от остра ушна инфекция, която не е била излекувана напълно или се повтаря. Острият среден отит е един от най-честите видове ушни инфекции. Отит на средното ухо с излив (натрупване на течност), който обикновено се среща при деца, също може да стане хроничен. Отит на средното ухо с излив може да се появи, след като инфекцията е била излекувана, но течността остава в средното ухо. Когато състоянието стане хронично, то се нарича хроничен среден отит с излив.
Острият среден отит може също да доведе до хроничен супуративен среден отит, при който изтичането на секрет от ухото не изчезва или продължава да се появява отново. Хроничният супуративен среден отит се счита за усложнение на инфекция на средното ухо.
Какви са симптомите на хронична ушна инфекция?
Въпреки че ушните инфекции са много често срещани, те могат да бъдат лекувани доста бързо. За да бъдат считани за хронични, симптомите трябва да продължат най-малко три месеца. Проблемът с хроничните ушни инфекции е, че те невинаги се проявяват със същите симптоми като острата ушна инфекция или симптомите при тях са много по-леки. Поради това много засегнати лица не знаят, че имат хронична ушна инфекция. Симптомите на хронична ушна инфекция могат да включват:
- Лека болка или дискомфорт в ухото;
- Налягане в ухото;
- Субфебрилна температура;
- Изтичане на гной от ухото;
- Загуба на слуха
Хроничната ушна инфекция, която засяга деца или бебета се проявява със следните признаци на дискомфорт:
- Трудности с ученето;
- Болка в ушите;
- Раздразнителност;
- Забавяне на говора;
- Затруднено хранене
Как се поставя диагнозата за хронична ушна инфекция?
Диагностичният процес обикновено включва различни тестове за по-подробно изследване на тъпанчето. Специалистът ще погледне засегнатото ухо с отоскоп - малко медицинско устройство, което осветява ухото и помага на лекаря да огледа ушния канал и тъпанчето. По време на изследването лекарят ще търси:
- Зачервяване;
- Въздушни мехурчета;
- Натрупване на течност;
- Тъпанче, което е залепнало за костите на средното ухо;
- Течност, която се оттича от средното ухо;
- Перфорация на тъпанчето;
- Изпъкнало тъпанче или свито тъпанче (когато тъпанчето е хлътнало навътре)
Може също да се наложи микробиологично изследване на култура, за да бъде проверено дали инфекцията е причинена от бактерии, вируси или гъбички. Възможно е да бъде назначено КТ сканиране (компютърна томография), за да бъде проучено дали инфекцията се е разпространила и дали състоянието е причинено от увреждане в други части на главата. Ако загубата на слуха е един от симптомите на отита, може да бъдат проведени и тестове за слуха.
В какво се състои лечението при хронична ушна инфекция?
Лечението на хронична ушна инфекция зависи от основната причина за състоянието. Например, ако причината бъде от бактериален произход, ще бъдат предписани антибиотици. Ако причината е спукано тъпанче, може да се наложи операция.
Медикаменти
Антибиотиците са лечение от първа линия за хронични ушни инфекции, причинени от бактерии. Ако инфекцията е причинена от гъбички, ще бъдат предписани локални противогъбични лекарства. Антибиотиците се предлагат под формата на капсули или капки за уши.
За деца с хронични бактериални ушни инфекции може да бъдат предписани течни антибиотици. Най-често използваните антибиотици са амоксицилин или пеницилин. Някои изследвания показват, че капки за уши, съдържащи антибиотик и кортикостероид, които могат да намалят възпалението, са много ефективни за лечение на хронични ушни инфекции. Капките за уши обикновено са лечение от първа линия за перфорация на тъпанчето. Тези капки за уши може да съдържат антибиотици.
Операции и процедури
При наличие на увреждане на тъпанчето или малките костици в средното ухо, може да се наложи операция. Операцията за възстановяване на перфорацията в тъпанчето е известна като тимпанопластика.
Ако инфекцията се е разпространила в мастоидния израстък (в зоната на слепоочната кост), която се намира зад ухото, може да бъде извършена мастоидектомия. Тъй като мастоидната кост съдържа малки въздушни джобове, инфекцията може да се разпространи в тези джобове и да причини разрушаване на костта. При мастоидектомия се премахва инфектирания материал от тези пространства.
Ако хроничната ушна инфекция е резултат от повтарящи се инфекции в носа, устата или гърлото, може да се наложи аденоидектомия. Тази процедура премахва аденоидите, които са жлези над небцето, в задната част на носа, които се борят с инфекциите. Когато тези аденоиди се възпалят, те могат да причинят натрупване на течност в ухото. Изследванията показват, че аденоидектомията може да бъде най-добрият начин за справяне с хронични ушни инфекции при деца.
Поставянето на тимпаностомична тръба е друга възможност за лечение, често използвана при деца с хронични ушни инфекции. Операцията включва поставяне на тръбичка в тъпанчето, така че въздушният поток да се възстанови. Добавеният въздушен поток изравнява налягането от двете страни на тъпанчето, така че течността да може да изтича правилно от ухото.
Какви са усложненията при хронична ушна инфекция?
Хроничните ушни инфекции могат да доведат до усложнения, ако не бъдат лекувани и могат да включват:
- Мастоидит (бактериална инфекция на мастоидния израстък);
- Фистули (анормални малки канали между две части на тялото, включително части в ухото);
- Мускулна слабост или парализа на лицето, известна като лицева парализа;
- Инфекция на вътрешното ухо (вътрешен отит);
- Възпаление на мембраните около главния и гръбначния мозък, известно като менингит;
- Мозъчен абсцес (ограничен възпалителен процес с гнойно съдържание в черепната кухина);
- Възпаление на вътрешните стени на синусите, което може да доведе до кръвни съсиреци;
- Загуба на слуха;
- Киста (пълна с течност торбичка) в средното ухо, известна като холестеатом (белезникава, кистозна формация);
- Втвърдяване на тъкан в средното ухо;
- Непрекъснато изтичане на течност от отвора в тъпанчето
Референции:
1. MedlinePlus. Ear infection – Chronic
2. Venekamp RP, Damoiseaux RA, Schilder AG. Acute otitis media in children
3. Morris P. Chronic suppurative otitis media
4. Verywell Health. What Are Chronic Ear Infections?