Какво представлява мадарозата?
Мадарозата представлява състояние, при което се наблюдава частична или пълна загуба на космите на веждите или миглите. При това състояние може да се засегне едната страна или и двете страни на лицето. Този симптом се среща при различни заболявания, вариращи от локални дерматологични нарушения до комплексни системни заболявания.
Мадарозата може да се прояви с възникване на белези или без белези в зависимост от етиологията (причината) на заболяването. При мадароза без белези вътрешните структури на косата са запазени, така че загубата на коса може да бъде обратима.
Поставянето на правилната диагноза е от съществено значение за управлението на състоянието. Установено е, че трансплантацията на фоликуларна единица (FUT) за реконструкцията на веждите и миглите е полезен метод за лечение на мадароза с белези.
Какви са причините за мадароза?
Съществуват много възможни причини за възникването на мадароза. И мъжете, и жените могат да развият това състояние, но то е по-често срещано сред възрастните хора.
Проказа (Болест на Хансен)
Мадарозата е отличителен белег на лепроматозната проказа (най-тежката клинична форма на заболяването). Появява се след поне 5 до 10 години нелекувано заболяване. Може да последва загуба или атрофия на миглите. Липсата на мадароза е добър прогностичен признак при дългогодишни случаи. Едностранна мадароза може да възникне при туберкулоидна проказа.
Блефарит
Блефаритът е възпаление, засягащо клепачите, което може да засегне и миглите. Хроничният блефарит е най-често срещаното състояние, свързано с мадарозата. Симптомите на блефарит също могат да включват сухота в очите, зачервени клепачи, сърбеж, парене, усещане за чуждо тяло, фотофобия и сълзене и образуване на коричка около клепачите. Може да се наблюдава падане на миглите.
Травма
Физическата травма може да включва различни наранявания в областта на окото или веждите и също могат да причинят падане на космите.
Трихотиломания
Трихотиломанията е психично разстройство, което е свързано с неконтролируемо желание за скубане на косми от тялото. Най-честото място на което се скубят косми е скалпът, но може да бъдат включени и веждите, миглите и други части на тялото.
Трихотейроманията (косопад поради многократно триене) и трихотемноманията (обсесивно бръснене на косата) също могат да доведат до загуба на коса.
Инфекции
Мадароза могат да причинят и бактериални, гъбични или вирусни инфекции.
- Вирусните инфекции могат да включват херпес симплекс и ХИВ.
- Бактериалните инфекции могат да включват стафилококи и сифилис.
- Гъбичните инфекции могат да включват трихофития.
Ако загубата на коса е причинена от инфекция, може да има и други симптоми, като зачервяване, сърбеж, подуване или болка.
Медицински процедури
Някои методи на лечение като химиотерапия, лъчетерапия и лазерно лечение могат да причинят отпадане на косми от миглите или веждите. Тези лечения могат също и да повлияят на растежа на косата.
Лекарства
Някои лекарства могат да доведат до загуба на мигли или вежди:
- Инжекции с ботулинов токсин (ботокс);
- Ретиноиди;
- Андрогени;
- Антиконвулсанти;
- Антикоагуланти
Хранителните дефицити
Хранителните дефицити могат да повлияят на косата, като причинят изтъняване на космите и тяхното отпадне. Например недостигът на цинк, желязо или биотин може да причини загуба на миглите или веждите.
Генетични нарушения
- Някои генетични разтройства могат да причинят мадароза, те включват:
- Синдром на Елерс-Данлос;
- Ихтиозиформена еритродермия;
- Криптофталм;
- Ектодермална дисплазия
Рак на кожата
В някои случаи мадарозата е симптом на рак на кожата. Загубата на мигли и вежди е по-често срещана при злокачествени лезии, отколкото при доброкачествени.
Други заболявания и състояния
Някои автоимунни заболявания като алопеция ареата и дискоиден лупус еритематодес могат да засегнат миглите и веждите. Други заболявания също могат да накарат веждите и миглите да отпаднат, като:
- Псориазис;
- Розацея;
- Хипотиреоидизъм;
- Хипертиреоидизъм;
- Склеродермия;
- Атопичен дерматит
Как се диагностицира мадарозата?
Диагнозата се основава на снетата анамнеза (медицинска история), симптомите и извършен физикален преглед. Може също да бъдат назначени допълнителни специализирани изследвания за определяне на основната причина за мадарозата, като:
- Кръвни тестове
- Микробиологично изследване от кожа за откриване на бактерии, гъбички или вируси
- Дерматоскопия
Лечението на мадарозата зависи от причината за състоянието. В някои случаи мадарозата може да претърпи обратно развитие.
Библиография:
National Center for Biotechnology Information. Madarosis: A Marker of Many Maladies
Healthline. What Is Madarosis?