Какво е ядрено-магнитен резонанс (ЯМР)?
Ядрено-магнитният резонанс (ЯМР) представлява неинвазивен диагностичен метод, при който се използват радиовълни и магнитно поле за създаване на подробни изображения на вътрешността на тялото. Тези изображения могат да бъдат използвани за изследването на долната част на гръбначния стълб или лумбалната (поясната) област и околните тъкани. Технологията е безопасна, защото не използва йонизиращо лъчение, което може да убие или увреди клетките на тялото, също така пациентът не усеща магнитното поле или радиовълните.
За диагностицирането на какви проблеми помага ЯМР на лумбалния дял от гръбначния стълб?
Болката в кръста е една от най-честите причини за посещение на болници, клиники или други здравни заведения. Изследване с ядрено-магнитен резонанс (ЯМР) на лумбалния (поясния) дял от гръбначния стълб се назначава по разнообразни причини – най-често при изпитване на болка в долната част на гърба. Лекарят може да назначи ЯМР сканиране, което да помогне за откриването на източника на болката. Основните причини, поради които се назначава изследване с ЯМР, включват:
- Болка в долната част на гърба, която може да бъде резултат от мускулно напрежение, увреждане на ставите или други причини;
- Ишиас – състояние, което причинява остра болка и е резултат от дразнене на корен на нерв, вероятно поради възпаление или структурни промени;
- Накуцване и болка в долните крайници, при което може да има проблеми с подвижността.
Лекарят може също да назначи изследване с ядрено-магнитен резонанс (ЯМР) на поясния дял от гръбначния стълб на пациент, на който предстои да се подложи на операция в областта на гърба. В този случай екипът използва резултатите от сканирането, за да помогне при планирането на операцията. Изследване с ядрено-магнитен резонанс (ЯМР) на лумбалния дял от гръбначния стълб е мощен диагностичен инструмент, който лекарите могат да използват за:
- Оглед на структурата на гръбначния стълб;
- Откриване на аномалии на прешлените или гръбначния мозък;
- Проверяване за лумбална дискова херния, която може да доведе до болка в краката;
- Оценка на всяко възпаление на гръбначния мозък или нервите;
- Проверяване за тумори на или около гръбначния мозък;
- Проследяване на увреждането на гръбначния стълб след нараняване;
- Наблюдение на гръбначния стълб след операция;
- Проучване на различни причини за болки в гърба
Лекарят обикновено няма да назначи изследване с ядрено-магнитен резонанс (ЯМР) на лумбалния дял от гръбначния стълб през първите 6 седмици, когато пациент изпитва болка, освен ако лицето няма:
- Внезапна болка в гърба, която се появява заедно с треска;
- Нараняване или травма в гърба;
- Инконтиненция на червата или пикочния мехур;
- Сериозно основно заболяване, като рак
Причината за забавяне на изследването с ядрено-магнитен резонанс (ЯМР) на лумбалния дял от гръбначния стълб е, че повечето случаи на болки в гърба отминават в рамките на няколко седмици. Дисковата херния обикновено отшумява в рамките на 8 седмици. Извършването на лумбален ЯМР твърде рано може да доведе до ненужни разходи и безпокойство.
Какви може да бъдат резултатите от изследването на ЯМР на лумбалния дял от гръбначния стълб?
ЯМР на лумбалната област може да покаже причината, поради която пациент изпитва болка в гърба, краката или друг вид болка. Изследването може да разкрие характеристики на:
- Вродена малформация на гръбначния стълб;
- Дегенеративни промени, като дискова херния;
- Възпаление или инфекция;
- Тумор;
- Стеноза на централния гръбначен канал, при която възниква стесняване, което води до притискане на нерв в гръбначния стълб;
- Анкилозиращ спондилит, който може да включва възпаление и промени във формата на гръбначния стълб;
- Спондилолистеза, при която прешленът се изплъзва от мястото си, което засяга изравняването на гръбначния стълб;
- Други промени, като абсцес
Трябва да бъде отбелязано, че няма диагностичен метод, който да е напълно надежден, въпреки че някои проучвания показват до 100% успеваемост за ЯМР на лумбалната област при откриване на дискова херния. ЯМР няма да покаже със сигурност дали дадено лице има конкретен проблем и може да има нужда от извършването на допълнителни тестове. Освен това има възможност за фалшиво положителен резултат, при който сканирането показва, че има проблем, когато такъв няма.
Референции:
1. American Academy of Family Physicians (AAFP). Imaging for Low Back Pain
2. National Institute of Biomedical Imaging and Bioengineering (NIBIB). Magnetic Resonance Imaging (MRI)
3. National Health Service (NHS). MRI scan: How it's performed
4. Australian Family Physician (AFP). Yong, X. Z. E., et al. (2012). Making sense of MRI of the lumbar spine