Какво представлява ядрено-магнитният резонанс с контраст?
Ядрено-магнитният резонанс (ЯМР) е образна техника, използвана за оценка на множество здравословни проблеми. В някои случаи се използва ЯМР с контрастно вещество, за да се подобри диагностичното качество на изображенията. ЯМР с контраст може да създаде много детайлни изображения на вътрешните органи и меките тъкани.
Контрастните агенти за ЯМР съдържат редкоземен метал, наречен гадолиний, който взаимодейства с магнитното поле, излъчвано от машините за ЯМР. Базираните на гадолиний контрастни вещества (GBCA) са в състояние да произведат възможно най-точните ЯМР изображения. Въпреки това, те идват с рискове и не са необходими при всяко изследване с ядрено-магнитен резонанс.
Каква е целта на изследването с ядрено-магнитен резонанс с контраст?
Решението за използване на базирани на гадолиний контрастни вещества се основава на това дали целта на процедурата е:
- Диагностична (за идентифициране на заболяване);
- Интервенционална (за подпомагане на управлението на открито заболяване)
Използването им се насочва отчасти от установени критерии. Прилагането на гадолиний-съдържащи контрастни вещества за магнитно-резонансна образна диагностика невинаги е полезно, защото гадолиният не може лесно да премине кръвно-мозъчната бариера, която предпазва мозъка от вредни вещества. Въпреки че контрастни вещества са полезни при диагностицирането на заболявания с компрометирана кръвно-мозъчна бариера, като множествена склероза, базирани на гадолиний контрастни вещества не са толкова полезни, ако бариерата е непокътната.
Какви видове базирани на гадолиний контрастни вещества се използват при ЯМР?
Базираните на гадолиний контрастни вещества се предлагат в няколко вида, които се различават по:
- Химичен състав;
- Магнитни свойства;
- Как се разпространяват в тялото;
- Начин на приложение
Някои базирани на гадолиний контрастни вещества са органоспецифични (фокусират се върху един орган или вид тъкан), докато други имат по-голямо молекулно тегло, така че остават в кръвоносната система и не дифундират в съседни тъкани. Други могат да се насочват към специфични клетки като тумори.
ЯМР контрастните вещества, одобрени за употреба от Американската администрация по храните и лекарствата (FDA), включват:
- Гадотерат меглумин;
- Динатриев гадоксетат;
- Гадобутрол;
- Гадопентетат димеглумин;
- Гадобенат димеглумин;
- Гадодиамид;
- Гадоверсетамид
- Гадотеридол
Какви са рисковете и противопоказанията, свързани с използването на базирани на гадолиний контрастни вещества при ядрено-магнитен резонанс?
Базираните на гадолиний контрастни вещества обикновено се считат за безопасни с относително малко странични ефекти. Ако се появят нежелани реакции, те обикновено са преходни и преминават сами без лечение. В редки случаи определени групи хора, като тези с бъбречна дисфункция, могат да получат тежки странични ефекти или усложнения.
Дългосрочните кумулативни ефекти на базираните на гадолиний контрастни вещества са неизвестни. Поради това лекарят може да ограничи броя на ЯМР с контраст, които получава пациентът, или да комбинира ЯМР с други образни техники, като рентгенография или компютърна томография (КТ).
Гадолиний-съдържащите контрастни вещества се доставят най-често чрез интравенозна (IV) инфузия във вена. Най-честите нежелани реакции при инфузии на базирани на гадолиний контрастни вещества са:
- Усещане за студ по време на инжектиране;
- Главоболие;
- Гадене;
- Замаяност;
- Кашлица;
- Повръщане;
- Учестен пулс;
- Недостиг на въздух
Макар и рядко, някои хора могат да получат лека алергична реакция към гадолиний. Основният симптом е сърбеж по кожата, а самата алергия рядко е тежка.
Проучване, публикувано в British Journal of Radiology, съобщава, че между 0,18% и 0,76% от пациентите, подложени на ЯМР с контраст, изпитват странични ефекти, най-вече гадене и повръщане.
Референции:
1. Ibrahim MA, Gupta N, Dublin AB. Magnetic resonance imaging (MRI) gadolinium
2. Royal College of Radiologists. Guidance on gadolinium-based contrast administration to adult patients
3. American College of Radiology. ACR Manual on Contrast Media
4. Lux J, Sherry AD. Advances in gadolinium-based MRI contrast agent designs for monitoring biological processes in vivo
5. U.S. Food and Drug Administration. FDA drug safety communication: FDA warns that gadolinium-based contrast agents (GBCAs) are retained in the body; requires new class warnings