Какво представлява хипотермията в напреднала възраст?
Хипотермията е спешно медицинско състояние, което възниква, когато тялото губи топлина по-бързо, отколкото може да я произведе, което води до опасно ниски телесни температури. Хипотермията се определя като телесна температура под 35°C. Често състоянието е фатално, когато температурата падне под 32°C.
Особено важно е да се следи за хипотермия при по-възрастните, тъй като те са по-податливи на студ. Когато тялото остарява, то губи мазнини, като също така кръвообращението става по-бавно, а метаболизмът също се забавя. Всички тези фактори могат да допринесат за това по-възрастните да губят топлина по-лесно от по-младите.
Някои заболявания е възможно да увеличат вероятността за възникване на хипотермия при пациенти в напреднала възраст, като диабет, нарушения на щитовидната жлеза и болест на Паркинсон. За по-възрастен човек телесната температура от 35°C или по-ниска може да причини множество здравословни проблеми, като сърдечен удар, проблеми с бъбреците, увреждане на черния дроб.
Какви са причините за възникването на хипотермия при по-възрастните?
Хипотермията възниква, когато телесната температура стане твърде ниска, което пречи на функционирането на организма. Това може да бъде причинено от:
- Носенето на дрехи, които не са достатъчно топли за метеорологичните условия. Излизането навън в студено време без яке (или палто), ръкавици, шапка и топли ботуши може да доведе до хипотермия;
- Твърде дълъг престой на студено, дори и с топло облекло, в крайна сметка може да доведе до хипотермия;
- Намокряне и невъзможност за преместване на топло и сухо място. Това може да се случи при необичайни условия, като падане в езеро в планината, но е възможно да възникне и при риене на сняг. Излизането навън с топли дрехи и гребането на снега, водещо до изпотяване, може да направи дрехите достатъчно влажни;
- Живеенето в къща, която е твърде студена, или е лошо отоплена, е друг важен за фактор за възникването на хипотермия в напреднала възраст. Някои по-възрастни трудно усещат студа и е възможно да престоят цял ден сами в студена къща, без да осъзнаят, че могат да бъдат в опасност.
Някои лекарства могат да променят способността на тялото да регулира температурата си. Примерите включват някои антидепресанти, антипсихотици, опиоидни аналгетици и седативи.
Какви са симптомите на хипотермия в напреднала възраст?
Препоръчва се повишено внимание за следните симптоми на хипотермия при по-възрастните:
- Треперене;
- Бледа кожа;
- Неясна реч или мърморене;
- Плитко дишане;
- Слаб пулс;
- Тромавост или необичайна липса на координация;
- Сънливост или много ниска енергия;
- Объркване или загуба на паметта;
По-късни признаци на хипотермия:
- Бавно движение, затруднено ходене или непохватност;
- Сковани и резки движения на ръцете или краката;
- Бавен сърдечен ритъм;
- Бавно, плитко дишане;
- Причерняване или загуба на съзнание.
Тъй като хипотермията възниква постепенно, е трудно на самият засегнат човек да забележи дали състоянието се случва при самия него. Объркването, причинено от хипотермия, притъпява още повече самосъзнанието. Ето защо е изключително важно да бъде следено за признаци на хипотермия, както от самия потърпевш, така и от неговите близки.
Ако бъде сметнато, че по-възрастен човек страда от хипотермия, е необходимо търсенето на спешна помощ. Важно е преместването на потърпевшия на по-топло място или увеличаване на топлината в къщата, ако е възможно. Необходимо е свалянето на мокрите дрехи от засегнатия човек. Трябва също да бъде уверено, че всяко негово движение е леко и плавно, тъй като резките движения могат да причинят неправилен сърдечен ритъм.
Референции:
1. National Institute on Aging (NIA). Cold Weather Safety for Older Adults
2. Centers for Disease Control and Prevention (CDC). Hypothermia
3. ScienceDirect. Hyperthermia and Hypothermia in the Elderly