Перисталтиката на червата отразява състоянието на целия организъм въобще. Стига да можем да разчитаме някои сигнали от страна на тялото, и на идващите от страна на долния тракт на храносмилателната система, бихме могли да държим здравето си под добър контрол и реагираме на нуждите на организма преди началото на патологичните процеси.
Кои са тези признаци?
1. „Затегнат“ или „нередовен“ стомах
Запекът е състояние, което ни създава неприятности и в момента, и в дългосрочен план. Има обаче разлика между нередовен стомах и запека. От полза е не да констатираме наличието на констипацията, а да следим организма си за промени в тази насока. За едни е нормално да посещават тоалетната по голяма нужда веднъж дневно, дори два пъти, за други обаче това може да е през ден-два. Обикновено при хората с по-бавен метаболизъм, перисталтиката е по-слаба. Промени настъпват и заради възрастта, храненето, стила на живот, заради прием на медикаменти. Ето защо е по-удачно, взимайки предвид тези фактори, да се отразяват промените от нормалното за нас състояние. Това вече може да е сигнал за проблем.
Не бива да забравяме и че стомашно-чревният тракт е чувствителен на промени. В този смисъл всяка промяна на условията, в които се поставяме, вероятно ще се отразят на функционирането му. Смяната на географското местоположение, на часовата зона, промяна в режима сън-бодърстване, на обичайната с друга кухня, хранителните навици, консумацията на ограничен вид храни или злоупотребата с такива и алкохол, дори липсата на комфорта на собствената тоалетна, могат да се отразят на отдавна установени навици.
Освен това трябва да сме сигурни в това, че физическата активност подобрява метаболизма и помага на придвижването на съдържимото в дебелото черво. Движението стимулира перисталтиката въобще, то създава условия за бързо преминаване на съдържимото по хода на червата и отделянето им извън тялото безболезнено и без загуба на време.
2. Миризмата
Ясно е, че изпражненията миришат. Но по особената им миризма също можем да предположим проблем. По принцип здравословното състояние на организма е толкова по-добро, колкото по-малко усилия ни коства посещението в тоалетната и миризмата е по-слаба. Когато се консумират полезни продукти, повече плодове и зеленчуци, повече храни с фибри, продукти с ниско съдържание на захар, този проблем е рядкост. Условие е, плодовете да се консумират извън менютата на основните хранения и да бъдат приемани отделно като междинна закуска. Богатото на червено месо хранене носи в последствие тежък мирис като на гранясало.
3. Слузта
Наличието на слуз в изпражненията е признак за гъбички, кандида. Това означава, че трябва да се положат усилия за подобряване на чревната микрофлора. Може да се постигне като се повиши консумацията на продукти, съдържащи пробиотици и се ограничи приемът на захар.
4. Цветът
Светлият
Всеки неспецифичен цвят е признак на определен проблем. Прекалено светлият цвят, различен от кафявото, е признак за проблем с черния дроб, жлъчния мехур и жлъчката.
Специфичният си оттенък фекалиите имат заради жлъчката, която се отделя от черния дроб и се излива при храносмилането в дванадесетопръстника. Жлъчката помага за усвояването на мазнините, стимулира перисталтиката и забавя гниенето в червата.
В този случай е препоръчително да се направи ревизия на консумацията на алкохол, на богатите на мазнини храни и полуготовите фабрикати. Желателно е проблемът да се обсъди с личния лекар, тъй като може да е признак на заболяване (обезцветяването на изпражненията е симптом на хепатит). Възможно е промяната да се дължи и на прием на медикаменти.
Прекалено тъмният цвят или с примеси на кръв
Най-лесно се вижда кръвта, когато е червена, но този вариант не е единственият. Щом кръвта е запазила цвета си, тя идва от края на храносмилателния тракт, от областта на ануса и най-вероятно когато е налична след изхождането се касае за прокървяване на хемороид.
Когато кръвта идва от началото на чревния тракт или дори стомаха, присъства във фекалиите като тъмна маса. Наличието на кръв в тях налага консултация с лекар и изследвания за установяване на причината. Наличието й може да е и признак на язва на стомаха, но и болест на Крон и рак на червата.
Имайте предвид, че някои храни също променят цвета на изпражненията, като цвеклото. Приемът на желязо например ги прави тъмни, до черни.
5. По нивото на водата
Показател за добро здраве на храносмилателната система, а и на здравето въобще, е когато едно изпражение стои наполовина във водата, наполовина над повърхността. Когато потъват бързо или изцяло, е признак за по-продължително задържане в червата. Тогава е препоръчително да се регулира режимът на хранене и се приемат повече фибри, както и организмът да се поддържа добре хидратиран.
6. Променена форма
Тревожен признак може да бъде конкретно изтъняването на изпражненията, когато това явление се наблюдава повече от 2-3 седмици, а не е единичен случай. Промяната на ширината от по-голяма към странно тънка не в края е показател за стрес и/или наличие на препяствия по хода на червата. Препоръчително е да се проведе консултация със специалист и се извърши колонскопия. При рак на дебелото черво се споменава за такъв признак.