Как гъбичките предизвикват инфекции в синусите?
Гъбичният синузит или гъбичната инфекция на синусите се отнася до инфекция, която причинява възпаление на синусите (пространства в черепа, пълни с въздух, разположени около очите, носа, бузите и челото). Гъбичният синузит възниква при вдишването на гъбички, които се размножават в топла, влажна среда.
Гъбичките на открито се намират в почвата, на закрито по различни повърхности, а в човешкото тяло най-често върху кожата, но понякога предизвикват инфекции в тялото. Тъй като гъбичките не изискват светлина и могат да живеят в тъмна и влажна среда, синусите са много подходящи за тяхното развитие. От 1,5 милиона до 5 милиона вида гъбички, само няколкостотин причиняват инфекции при хора.
Докато само някои видове гъбички причиняват заболяване, като гъбичен синузит, при здрави възрастни, гъбичките може да предизвикат сериозни и потенциално фатални състояния при някои хора. Това важи най-вече за хора със съпътстващи заболявания, като диабет, левкемия, инфекция с човешки имунодефицитен вирус (ХИВ) или СПИН, и/или са имунокомпрометирани (имат отслабена имунна система).
Какво представляват синусите?
Синусите представляват пространства в черепа, които са пълни с въздух и се намират в костите на лицето. Те са свързани с назалната кухина посредством назални канали. Синусите са покрити със същия вид лигавица, която се намира и в носа. В синусите се произвежда слуз, която поддържа носните проходи влажни и има функцията да улавя вредни частици. Съществуват четири „комплекта“ синуси.
Фронталните синуси се намират на челото – точно над очите. По-малките – етмоидалните синуси, са разположени между очите и носа. Сфеноидалните синуси са разположени по-дълбоко в черепа – зад носа и очите. Максиларните синуси се намират в черепа в областта на бузите.
Основната функция на синусите е да произвеждат секрет (слуз), който улавя частици (като прах) и патогени (причиняващи болести, като вируси и бактерии). Това предотвратява тяхното вдишване директно в белите дробове. Ако синусите са запушени, това може да се дължи на инфекция, което води до сгъстяване и промяна на цвета на секрета (от бистър до жълт или зелен), в зависимост от стадия на инфекцията.
Какво е гъбичен синузит?
Синузитът или инфекцията на синусите обикновено е вирусна инфекция по природа, въпреки че в някои случаи синузитът може да бъде причинен от бактерии. Гъбичният синузит е необичайна инфекция (микоза), която се причинява специално от гъбички.
Въпреки че имунната система може да се бори с гъбичните инфекции, някои видове гъбични синузити са животозастрашаващи, особено при хора с основни здравословни състояния и/или които са имунокомпрометирани.
Какво представляват гъбичките?
Гъбичките са микроскопични организми, които може да бъдат намерени в различни местообитания, включително почва, въздух, вода, върху кожата, както и в храните. Често срещаните гъбички включват дрожди, плесени и мухъл.
Гъбичките могат да се размножават в широк диапазон от температури, но те растат най-добре при условия, които са топли и влажни. Поради тези причини растежът на гъбичките преобладава през лятото и намалява през зимата.
Какви видове гъбичен синузит съществуват?
Има два вида гъбичен синузит – неинвазивен и инвазивен, всеки от които има различни подвидове. Всеки подвид се класифицира въз основа на нивото на гъбична инвазия в синусите.
Има три подвида неинвазивен гъбичен синузит, които включват:
- Алергичен гъбичен риносинузит;
- Гъбична инфекция на синусите (мицетом);
- Сапрофитен гъбичен синузит.
Има също три подвида инвазивен гъбичен синузит, които включват:
- Остър фулминантен инвазивен риносинуит;
- Хроничен инвазивен риносинузит;
- Грануломатозен инвазивен синузит.
Референции:
1. Centers for Disease Control and Prevention. About fungal diseases
2. Centers for Disease Control and Prevention. Sinus infection (sinusitis)
3. University of Michigan Health. Fungal sinusitis
4. Microbiology Society. Fungi