Какво представлява дехидратацията?
Приемът на вода е жизненоважно за оцеляването. Когато тялото губи повече вода, отколкото приема, може да настъпи дехидратация. Забележимите симптоми на дехидратация включват жажда и сухота в устата или суха кожа, но други като главоболие, ускорен пулс и объркване също могат да бъдат признаци на състоянието. В най-лошия случай дехидратацията може да бъде фатална, ако не бъде обърнато внимание на симптомите и не бъде лекувана своевременно.
Тъй като водата се губи чрез различни телесни процеси като изпотяване или уриниране, дехидратацията е по-вероятно да настъпи при повишена физическа активност, при по-високи температури или при болест (например съпровождано от повръщане или диария).
Повечето случаи на дехидратация могат да бъдат лекувани просто с прием на течности. Понякога обаче, при по-тежка дехидратация, се налага даването на течности интравенозно.
Какви са симптомите на дехидратация?
Дехидратацията често е лека и обикновено не причинява никакви симптоми, но с нейното напредване могат да се появят следните симптоми и признаци:
- Чувство на жажда;
- Сухота в устата и носа;
- Напукани устни;
- Умора и мускулна слабост или болка;
- Набръчкана кожа;
- Главоболие;
- Замаяност;
- Слабост или необичайна умора;
- По-малко уриниране или тъмна урина (която може да има силна миризма);
- Повишена сърдечна честота и дишане;
- Объркване
Нелекуваната и тежка дехидратация може да доведе до бъбречна недостатъчност, гърчове, топлинно изтощение, инсулт и фатален край.
Децата (тъй като не са в състояние да съобщят, че имат нужда от нещо за пиене) и хората в напреднала възраст са по-податливи на дехидратация от останалите хора и е важно да бъде следено за някои видими симптоми, които могат да проявят. Допълнителни симптоми на дехидратация при кърмачета и деца могат да включват:
- Плач без сълзи;
- Сухи пелени за четири часа или повече;
- Хлътнал корем, очи, бузи или фонтанела (мек участък между костите на черепа на бебето);
- Висока температура;
- Апатия или раздразнителност
Един специфичен симптом на дехидратация, който може да бъде ясно изразен при възрастните хора, е слабата еластичност на кожата. Когато кожата е прищипана, тя запазва формата си, вместо да се върне към нормалната си форма.
Какви са причините за дехидратация?
Когато повече вода напуска тялото, отколкото влиза в него, може да настъпи дехидратация. Това е възможно да се случи например при интензивни упражнения или при диария.
Прекомерното уриниране също може да доведе до дехидратация много бързо. Някои от най-честите причини за прекомерно уриниране са приемането на диуретици („лекарства за отводняване“), пиенето на алкохол и наличието на определени здравословни проблеми, като например висока кръвна захар (хипергликемия, състояние, наблюдавано при нелекуван диабет).
Дехидратацията също е по-вероятно да настъпи в по-топъл климат, на по-висока надморска височина и при наличие на треска.
Референции:
1. Shaheen NA, Alqahtani AA, Assiri H, Alkhodair R, Hussein MA. Public knowledge of dehydration and fluid intake practices: variation by participants' characteristics
2. Nardone R, Brigo F, Trinka E. Acute Symptomatic Seizures Caused by Electrolyte Disturbances
3. Popkin BM, D'Anci KE, Rosenberg IH. Water, hydration, and health
4. Strachan SR, Morris LF. Management of severe dehydration