Според изследванията алергията към никел може да направи човек по-податлив на автоимунно заболяване. Алергията към никел понякога се нарича никелов алергичен контактен дерматит. Никелът е най-честата причина за алергия към метал и все повече се свързва с няколко вида автоимунни заболявания. Учените все още търсят общи основни механизми, за да разберат връзката между двете състояния.
Какво представлява алергията към никел?
Никелът е широко разпространен метал, който е включен в производството на много предмети, използвани в ежедневието, с които човек влиза в контакт, като:
- Оборудване за баня;
- Батерии;
- Монети;
- Бижута;
- Рамки за очила;
- Ципове, копчета;
- Ключове;
- Машинни части;
- Метални инструменти;
- Мобилни телефони;
- Посуда
В медицината никелът се използва в:
- Стоматологични сплави;
- Ортопедични импланти като протези на тазобедрената става и винтове;
- Други импланти като пейсмейкъри;
- Хирургически скоби
Никелът е част от много метални сплави (комбинации от метали).
Какви са симптомите на алергията към никел?
При хора, които са алергични към метала, никелът причинява кожна реакция, наречена алергичен контактен дерматит. След като човек е бил изложен на никел, за появата на симптомите на алергията може да отнеме три или повече дни. Симптомите на алергията могат да варират от леки до инвалидизиращи, в зависимост от това до каква степен даден човек е чувствителен към метала. Оплакванията могат да включват:
- Обезцветена кожа (розови или червени петна при светла кожа, тъмни петна при по-тъмна кожа);
- Сърбеж;
- Парене;
- Лющеща се суха кожа или кожа с мехури, напукана кожа или с образуване на коричка.
Тези признаци обикновено се появяват само в областта (локална алергична реакция), където никелът е докосвал кожата на човек. Въпреки това, в някои тежки случаи подуването и зачервяването могат да се разпространят и в други части на тялото. Някои хора изпитат системна алергична реакция към никел, която включва:
- Главоболие;
- Умора;
- Гадене и повръщане;
- Диария
В редки случаи никелът може да причини незабавна уртикария на мястото на контакт.
Какви са причините за алергията към никел?
Алергията към никел може да бъде развита по всяко време от живота за разлика от някои алергии като хранителните, които често възникват много рано в живота. Човешката пот и други телесни течности имат способността да разяждат никела, присъстващ върху сплави, при което част от метала се разтваря на никелови йони, които се абсорбират от най-горния слой на кожата.
Алергията често се причинява от пряко и продължително излагане на предмети, които отделят голямо количество никел. След като човек стане чувствителен към метала, дори малки количества експозиция на никел може да предизвикат проблем. Автоимунните реакции обикновено включват Т-клетки, като CD4+ и CD8+ Т-клетките. Същите тези видове клетки играят роля в алергията към никел.
Каква е връзката между алергията към никел и автоимунните нарушения?
Точната връзка между тези два вида разстройства е неясна, но алергиите и автоимунните заболявания включват подобни активности на имунната система. Някои проучвания отбелязват връзка между алергиите към никел и автоимунните заболявания.
Доклад от 2014 г. съобщава, че системната алергия към никел е рисков фактор за развитие на автоимунно заболяване на щитовидната жлеза. Друго проучване е установило, че хората с алергия към никел, при орална експозиция на метала, са особено изложени на риск да развият автоимунно заболяване.
Международната академия по орална медицина и токсикология (IOAMT) е съобщила, че металът може да причини възпаление, което може да доведе до развитие както на алергични, така и на автоимунни заболявания.
Преглед на изследвания от 2020 г. е установил, че металите могат да потиснат или увредят имунната система. Това може да доведе до алергии и/или автоимунни нарушения, в зависимост от чувствителността на конкретния човек.
Изследванията показват, че алергиите към метали като цяло могат да бъдат особено свързани с автоимунни състояния, които засягат съединителната тъкан, като:
- Ревматоиден артрит;
- Синдром на Сьогрен (Sjögren);
- Системен лупус еритематозус;
- Спондилоартроза;
- Склеродермия;
- Ревматична полимиалгия
Какви промени в начина на живот трябва да бъдат предприети при алергия от никел?
Избягването на никел е най-полезната стъпка, която може да направи човек, за да предотврати отключването на алергия към никел. Това може да означава:
- Носенето на бижута, които не съдържат никел;
- Замяна на закопчалки на дрехи (катарами, кукички за сутиени, ципове и др.) с пластмасови или покрити с пластмаса или честото им покриване с лак за нокти;
- Подмяна на битови предмети с версии, които не съдържат никел, които включват месингови ключове, силиконови дръжки за тенджери, пластмасови рамки за очила, самобръсначки от неръждаема стомана
Докато медицинските и зъбните импланти често съдържат малък процент никел, количеството никел, на което тялото е изложено, варира значително в зависимост от импланта. Повечето пациенти с алергичен контактен дерматит към никел понасят медицински и зъбни импланти, които съдържат малко количество никел.
Хората със системен алергичен контактен дерматит към никел може също да се наложи да изключат храните, съдържащи никел, от своята диета. Някои от тях включват:
- Соя и соеви продукти, включително соев сос и тофу;
- Женско биле (сладък корен);
- Елда;
- Какао на прах;
- Миди;
- Кашу;
- Смокини
Алергията към никел се лекува успешно, като се избягва контакт с никел. Не е доказано дали избягването на никел влияе върху автоимунните състояния.
В какво се състои лечението на алергия от никел?
Предлагат се лечения както за алергичен контактен дерматит, дължащ се на никел, така и за автоимунни състояния. При алергия към никел може да бъдат предписани локални кортикостероиди като хидрокортизон без рецепта 1% или по-силни медикаменти, достъпни с рецепта. Избягването на никел може да помогне за предотвратяване на бъдещи обриви.
При автоимунни заболявания основните лечения са противовъзпалителни и имуносупресивни лекарства. Лекарят може също да предпише други лекарства в зависимост от заболяването, симптомите и тежестта на състоянието.
Референции:
1. Drenovska K, Shahid M, Vassileva S. Nickel and skin: from allergy to autoimmunity
2. Cleveland Clinic. Nickel allergy
3. Nickel Institute. What do you need to know about nickel allergy?
4. Johns Hopkins Medicine. What are common symptoms of autoimmune disease?
5. International Academy of Oral Medicine and Toxicology (IAOMT). Autoimmune disease and metal implants and devices
6. Verywell Health. Can a Nickel Allergy Cause an Autoimmune Disease?