Интерфероните са белтъчни вещества, които се произвеждат от клетките на имунната система (белите кръвни клетки, NK клетките, фибробластите и епителните клетки). Познати са три групи интерферони: алфа, бета и гама.
Всяка група интерферони е със специфични функции, като действието на интерфероните е взаимозависимо. Като фармацевтичен продукт интерфероните се произвеждат от човешки интерферони чрез рекомбинантна ДНК технология.
Механизмът на действие на интерфероните е комплексен. Те моделират отговора на имунната система към вируси, бактерии, ракови клетки и други чужди субстанции, които навлизат в тялото. Интерфероните не убиват директно микроорганизмите или раковите клетки, те подпомагат имунния отговор и редуцират образуването на ракови клетки като регулират функциите на няколко гени, които контролират синтезирането на белтъчни вещества от клетките, което и води до стимулиране на отделянето им.
При какви състояния се прилага терапия с интерферони?
Тъй като интерфероните подсилват имунната система по различни начини, се използват в терапията на различни заболявания, при които е необходимо подпомагане на имунната система.
Например,
Интерферон alfa-2a (Roferon-A) се използва при левкемия, Сарком на Капоши при СПИН.
Инетерферон alfa-2b – левкемия, малигнен меланом, Сарком на Капоши при Спин, остри кондиломи, хроничен хепатит В и С.
Рибавирин комбиниран с интерферон при терапията на хроничен хепатит С.
Интерферон beta-1b (Betaseron) и интерферон beta-1a (Avonex) – множествена склероза.
Интерферон alfa-n3 (Alferon-N) при генитална и перианална папилома (HPV).
Интерферон gamma-1B (Actimmune) – хронична грануломатоза, тежка остеопороза.
Има ли разлики между видовете интерферони?
Въпреки че интерфероните са подобни, те действат по различен начин в организма. Следователно различните видове се използват при терапия на различни състояния. Алфа интерефероните се прилагат при лечението на туморни заболявания и вирусни инфекции. Бета интерфероните при терапията на множествена склероза. Гама интерфероните - при хронична грануломна болест.
В продължението: Странични ефекти при терапията с интерферони