Какво представлява езофагеалната манометрия?
Езофагеалната манометрия е диагностично изследване, което се използва за диагностицирането на проблеми с хранопровода или долния езофагеален сфинктер (ДЕС).
Хранопроводът представлява дълга тръба (с дължина 25-30 сантиметра), която свързва гълтача със стомаха. Всеки път при преглъщане мускулите на хранопровода се свиват, това изтласква храната в стомаха при храненето. Долният езофагеален сфинктер е мускулен пръстен, подобен на клапа, който се намира в долната част на хранопровода. Долният езофагеален сфинктер предотвратява връщането на стомашното съдържимо обратно нагоре по хранопровода.
Ако сфинктерът не работи правилно, стомашното съдържимо може да влезе отново в хранопровода, което води до киселинен рефлукс, киселини и гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ). Езофагеалната манометрия може да помогне за диагностицирането на проблеми с преглъщането или с долният езофагеален сфинктер.
Защо се извършва езофагеална манометрия?
Езофагеална манометрия може да се назначи при подозрение за проблем с хранопровода или долния езофагеален сфинктер. Причините, които могат да наложат извършването на изследването, включват:
- Киселинен рефлукс;
- Болка в гърдите;
- Усещане, че храната се задържа по-дълго време в хранопровода;
- Стомашни киселини;
- Гадене след хранене;
- Болка или затруднено преглъщане
Каква е подготовката за езофагеална манометрия?
Необходимо е да не се приемат храна и течности преди изследването. Периодът на въздържание от храни и напитки варира от шест часа до цяла нощ. Преди процедурата пациентът трябва да се консултира с лекаря за конкретните инструкции.
Пациентът трябва да уведоми лекаря за всички лекарства, които приема. Може да се наложи тяхното временно спиране преди изследването. Някои лекарства, които могат да повлияят на резултатите от изследването, включват:
- Инхибитори на калциевите канали;
- Инхибитори на протонната помпа
- Нитратни препарати;
- Седативни лекарства
- Антиацидни средства
Как се извършва езофагеална манометрия?
Пациентът трябва да заеме седнало положение. Лекарят впръсква обезболяващо средство (локален анестетик) в носа на пациента.
След това лекарят вмъква тънка тръба през носа на пациента. Тази тръба се спуска по хранопровода и преминава в стомаха. Тръбата (катетър) е мека и гъвкава, за да може лесно да преминете през носа и хранопровода.
След това лекарят изважда тръбата обратно много бавно. Пациентът бива помолен да преглъща през различни интервали от време, докато тръбата бъде изтеглена. Сензорите, които са разположени в различни точки на тръбата, измерват силата на мускулатурата на хранопровода и долния езофагеален сфинктер на пациента. Цялата процедура отнема средно около 25 минути.
Какво е усещането при езофагеална манометрия?
Докато катетърът се спуска в гърлото на пациента, той може да усети дискомфорт. Например може да се появят:
- Сълзене;
- Леко кървене от носа;
- Слюноотделяне повече от обикновено
В редки случаи може да се появи кашлица или повръщане, докато тръбата се поставя. Позиционирането на тръбата отнема само около минута. След това изследването би трябвало да предизвиква по-малко неудобства. Приспособяването към присъствието на тръбата се случва бързо в повечето случаи. Пациентът може да диша нормално, след като тръбата бъде поставена през носа.
Какви може да бъдат резултатите от езофагеалната манометрия?
Лекарят използва информацията, събрана от сензорите в катетъра, за диагностицирането на проблеми с преглъщането или с долния езофагеален сфинктер. Нормалният резултат означава, че долният езофагеален сфинктер и мускулите на хранопровода работят правилно.
Ненормален резултат предполага проблем с хранопровода или долният езофагеален сфинктер. Възможните проблеми включват:
- Необичайни контракции на мускулите в хранопровода;
- Ахалазия, състояние, при което долният езофагеален сфинктер не се отваря правилно, за да може храната да преминава безпроблемно;
- Повишен тонус на долния езофагеален сфинктер;
- Спазъм на хранопровода;
- Състояние, при което контракциите на хранопровода при преглъщащане са твърде мощни;
- Склеродермия, автоимунно заболяване, което може да парализира мускулите на хранопровода;
- Намален тонус на долния езофагеален сфинктер;
Какви усложнения съществуват при езофагеалната манометрия?
Пациентът може да изпита лек дискомфорт след изследването. Честите усложнения включват:
- Незначително кървене от носа;
- Възпалено гърло;
- Запушен нос
При болки в гърлото след процедурата, може да се приемат таблетки за смучене или да се направи гаргара със солена вода.
Тези леки симптоми обикновено преминават в рамките на няколко часа. В редки случаи може да се развият сериозни проблеми, като перфорация (пробиване) на хранопровода.
Друго рядко усложнение е аспирацията или вдишването на слюнка или стомашно съдържимо. Аспирацията може да доведе до пневмония или нараняване на белите дробове и е по-често срещана при хора със затруднено преглъщане.
Езофагеалната манометрия не е разпространен диагностичен метод в България, но се извършва в много западни страни от Европа (Германия, Франция, Англия), както и в САЩ.
Библиография:
Castell DO. Emerging Technologies for Esophageal Manometry and pH Monitoring
Healthline. Esophageal Manometry