Диарията на пътуващите е разстройство на храносмилателния тракт, което обикновено причинява кашави изпражнения и коремни спазми. Причинява се от консумация на замърсена храна или замърсена вода.
Когато посещаваме място, където климатът или санитарните условия са различни от тези у дома, рискът от диария се увеличава.
За да намалим риска от диария на пътуващите, трябва да сме особено внимателни какво и къде консумираме.
Диарията на пътуващите може да започне внезапно по време на пътуването или скоро след завръщане у дома.
Най-честите признаци и симптоми на диарията на пътуващите са:
- Рязко начало на изхождане на три или повече кашави изпражнения дневно;
- Спешна нужда от дефекация;
- Коремни спазми;
- Гадене;
- Повръщане;
- Треска.
Причини:
Възможно е диарията на пътуващите да се дължи на стреса от пътешествието или на промяна в начина на хранене. Обикновено за това са виновни инфекциозни агенти - бактерии, вируси или паразити. Най-често диарията на пътуващите се развива след поглъщане на храна или вода, замърсени с различни организми.
Рискови фактори:
Всяка година милиони пътници в чужбина страдат от диария на пътуващите. Дестинациите с висок риск от диария при пътуващите включват областите на:
- Централна Америка;
- Южна Америка;
- Мексико;
- Африка;
- Южна Азия и Югоизточна Азия.
Пътуването до Източна Европа, Южна Африка, Централна и Източна Азия, Близкия изток и няколко карибски острова също крие известен риск.
Рискът от диария при пътуване е нисък в Северна и Западна Европа, Япония, Канада, Сингапур, Австралия, Нова Зеландия и САЩ.
Вероятността да се разболеем от диария на пътуващия се определя най-вече от дестинацията, до която пътуваме. При някои групи хора обаче рискът от развитие на заболяването и на усложнения е по-висок.
Те включват:
- Млади възрастни. Състоянието е малко по-често срещано при млади възрастни туристи. Въпреки че причините за това не са ясни, възможно е младите хора да нямат придобит имунитет. Възможно е също така да са по-смели от възрастните хора по отношение на пътуванията си, избора на храна и опазването от зарази.
- Хора с отслабена имунна система. Отслабената имунна система поради основно заболяване или потискащи имунната система лекарства, като кортикостероиди, увеличава уязвимостта към инфекции.
- Хора с диабет, възпалителни заболявания на червата или тежки бъбречни, чернодробни или сърдечни заболявания. Тези състояния могат да ни направят по-податливи на инфекции или да увеличат риска от по-тежка инфекция.
- Хора, които приемат киселинни блокери или антиациди. Киселината в стомаха има склонност да унищожава организмите, така че намаляването на стомашната киселина може да предостави повече възможности за оцеляване на бактериите.
Усложнения:
Тъй като при диария губим жизненоважни течности, соли и минерали, може да се дехидратираме. Дехидратацията, причинена от диария, може да доведе до сериозни усложнения, включително увреждане на органите, шок или кома. Признаците и симптомите на дехидратация включват сухота в устата, силна жажда, намалено или липсващо уриниране, замаяност или изключителна слабост.
Други усложнения могат да бъдат упорито повръщане, висока температура, кървави изпражнения или силна болка в корема или ректума.
Ако се развие някой от тези признаци или симптоми, или ако диарията продължава повече от няколко дни, това е сигнал да се обърнем към лекар.
Кога е добре да потърсим лекарска помощ:
- Диарията продължава повече от два дни;
- Имаме симптоми на дехидратация;
- Имаме силна болка в корема или ректума;
- Имаме кървави или черни изпражнения;
- Температура над 39 оC.
Лечение:
Много често този тип диария минава без лечение. Въпреки това е добре да носим със себе си лекарства, когато пътуваме до високорискови райони, за да ги използваме в случай, че диарията продължи или стане тежка.
Превенция:
Когато пътуваме далече от вкъщи по празниците, е най-добре да спазваме някои елементарни правила с цел да си прекараме добре и да избегнем проблеми, свързани със здравето си.
- Първата препоръка е да избягваме да консумираме храна от улични търговци, непастьоризирано мляко и млечни продукти, сурово или недостатъчно сготвено месо, риба и ракообразни; също така влажни храни, престояли по-дълго на стайна температура, като сосове и ястия на шведска маса.
- Да се придържаме към плодове и зеленчуци, които можем да обелим сами като банани, портокали или авокадо.
- Особено важно е да забравим за пиене на вода от чешмата.
Референции:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/travelers-diarrhea/symptoms-causes/syc-20352182; https://www.healthline.com/health/travelers-diarrhea