Синдром на Кушинг обозначава група от състояния, които възникват при излагане на организма на високи нива на кортикостероиди. За първи път синдромът е описан от неврохирурга Харви Кушинг през 1932 г. и е наречен на него.
Причините за синдром на Кушинг са външни (екзогенни) и вътрешни (ендогенни). Екзогенният Кушинг се дължи на продължителен прием на кортикостероиди за лечение на множество хронични заболявания (белодробни, ревматологични, бъбречни и др). Това е и най-често срещаната форма на синдрома.
Към ендогенните причини за Кушинг се причисляват заболявания, свързани с повишено производство на кортизол от надбъбречните жлези. Най-често това се дължи на тумор на хипофизата, който произвежда адренокортикотропен хормон (АКТХ).
Нормално АКТХ се отделя от хипофизата в отговор на кортикотропин рилийзинг хормона (CRH), идващ от хипоталамуса. АКТХ предава сигнала от мозъка, през хипоталамуса и хипофизата до прицелните органи (надбъбреците). Крайният продукт на цялата тази каскада от хормони е кортизолът.
В здравия организъм кортизолът се отделя от надбъбреците с определен денонощен ритъм. Сутрин след събуждане кортизоловите нива са най-високи, докато във вечерните и нощни часове те са най-ниски. Когато се загуби тази денонощна вариация на кортизола и той остава висок през целия ден, възниква синдромът на Кушинг.
Най-общо синдромът на Кушинг се дели на АКТХ-зависими и АКТХ-независими форми. Възможните причини за синдрома са:
АКТХ-зависими форми:
- Хипофизарен Кушинг – тази форма се нарича още болест на Кушинг и се дължи на АКТХ-продуциращ аденом на хипофизата;
- Ектопичен АКТХ синдром – дължи се на производство на АКТХ от тумори извън хипофизата (на бял дроб, панкреас, гастроинтестинални и невроендокринни тумори);
- Ектопичен CRH синдром – много рядка форма, дължаща се на производство на CRH от тумори извън хипоталамуса;
- Външно приложение на хормона АКТХ;
АКТХ-независими форми:
- Аденом на надбъбрека, произвеждащ кортизол;
- Карцином на надбъбрека;
- Двустранна макронодуларна хиперплазия на надбъбреците;
- Синдорм на McCune-Albright;
- Външно приложение на кортикостеориди;
Болестта на Кушинг е с хипофизарен произход и е причина за 60-80% от случаите на ендогенен хиперкортизолизъм. Това е сравнително рядко заболяване, което се среща предимно при млади жени (между 25 и 40 годишна възраст).
В до 95% от случаите, болестта на Кушинг се дължи на малки тумори на хипофизата, които са под 1 см в диаметър (микроаденоми). В останалите случаи може да се открият по-големи аденоми, които достига размери над 1 см (макроаденоми) и излизат извън пределите на хипофизата, като притискат околни мозъчни структури. Изключително рядко се срещат злокачествени хипофизни тумори, произвеждащи АКТХ.
Клиничната картина на синдрома се дължи на продължителното излагане на глюкокортикоиди. Кортизолът е основният стресов хормон в организма. Той покачва нивата на кръвната захар, която е основна храна за мозъка, като потиска действието на инсулина от една страна и от друга – стимулира образуването на нова глюкоза от белтъчини. Те се набавят чрез разграждане мускулите и съединителната тъкан, откъдето възникват и характерните промени във външния вид. Продължителното действие на кортикостероидите води до захарен диабет.
Симптомите на хиперкортизолизма включват:
- Покачване на тегло с преразпределение на мастната тъкан в областта на корема и торса, и отслабване на крайниците. Може да се образува мастна „гърбица“ в областта на седми шиен прешлен.
- Фациес луната – това е характерно за синдрома окръгляне на лицето, което започва да прилича на „пълна луна“.
- Мускулна слабост, особено в проксималната мускулатура на крайниците. Има намаляване на мускулната маса в областта на бедрата и мишниците, което затруднява изкачването на стълби и изправянето от клекнало положение, както и повдигането на тежести.
- Активни стрии – получават се в следствие на изтъняване на кожата. Образуват се най-често в областта на корема, ханша и бедрата. На външен вид са широки, дълбоки и тъмно-лилави на цвят.
- Лесно образуване на синини по тялото – дължи се на слабост в стената на малките кръвоносни съдове.
- Повишено окосмяване, акне, косопад.
- Нарушения в менструацията при жени.
- Намалено либидо;
- Артериална хипертония.
- Захарен диабет.
- Депресия, психози и други психични нарушения. Безсъние.
- Рецидивиращи инфекции, особено гъбични.
- Фрактури – дължат се на намаляване на костната плътност, особено в областта на прешлените.
Референции:
Juszczak A, Morris D, Grossman A. Cushing’s Syndrome. 2021 Jan 5. Endotext [Internet]. South Dartmouth (MA): MDText.com, Inc.; 2000–. PMID: 25905314.