Независимо дали болката в кръста се дължи на дегенеративен процес като артрит или продължително носене на тежък багаж, навеждането може да се окаже проблем. Всеки четвърти възрастен се оплаква от болка в кръста. Всеки човек в един или друг период от живота си е изпитвал болка в долната част на гърба.



В някои случаи болката в кръста е симптом за сериозно състояние. Усещането може да е вследствие на травма и увреждане на прешлените на гръбначния стълб и прилежащите тъкани. За сериозно се смята състоянието, когато засегнатият изпитва вкочаненост, сковаване или изтръпване на краката. Тези случаи изискват консултация със специалист и провеждане на адекватна терапия според диагнозата.



За облекчаване на болката в кръста, която обикновено се среща в ежедневието ни, вследствие на натоварване, продължително обездвижване, липса на достатъчно двигателна активност, помагат следните съвети:



Охлаждане. Прилагането на студени компреси редуцира възпалителния процес при травма. Мяркато действа само, ако е приложена в първите 24 до 48 часа след събитието, твърди Ан Райчъртър професор по физиотерапия към Медицинското училище на Университета в Мериленд. Въпреки че при прилагане на топло пациентът се чувства по-добре – усещането за топло доминира над усещането за болка, т.е. то я скрива и помага на мускулите да се отпуснат – в действителност предразполага възпалителния процес. Топло може да се приложи след 48-ия час от първото усещане на болка. В случай, че се прилагат компреси, студени или топли, те следва да се правят епизодично като се оставя между тях по 20 минути, за да може кожата да почине.



Движение. Гръбначният стълб е структура, която се е образувала, за да се движи, освен да бъде опора на тялото ни. За да функционира е необходимо да се полагат ежедневни грижи за поддържането й, т.е. да се движим. Извършването на действията по обичайните рутинни дейности през деня са важни (подреждане на дома, ходене пеша до работа, извеждане на кучето), но е добре да се включат и редовни спортни занимания като плуване, каране на велосипед, по-продължително ходене пеша, аеробика. Стига да не прекалявате с натоварването, тези дейности ще ви направят по-подвижни и ще редуцират проявите на болка в кръста. Естествено, когато болката е силна и се дължи например на възпален нерв, претоварването също не е препоръчително. Раздвижването и в този случай обаче ще е само от полза.



Укрепване на мускулите. Единственият начин да се намалят бъдещите прояви на болка в кръста е да се укрепят мускулите, които поддържат гърба, включително и разгъващите. Това ще допринесе за поддържането на изправена стойка. Развитите мускули на бедрата, таза и корема осигуряват стабилна опора на кръста. Необходимо е да се избягват коремните преси, тъй като в действителност те повече натоварват кръста и водят до болка.
 

Втора част на материала