Както COVID-19, така и други вирусни заболявания, се разпространяват преимуществено през зимата. Причините са добре известни: повече хора затворени на закрито, по-ниска имунна защита и други.
Има и причина, свързана със самата структура на коронавируса - един от протеините му е чувствителен към температурата.
Има добре известни причини вирусът да се разпространява по-широко през зимата - студеният и сух въздух насърчава навлизането на вируса в носната кухина, а имунната ни защита е отслабена поради ниските температури.
Няколко проучвания също показват, че самият вирус е чувствителен към студ, разпространява се повече при влажно време, тъй като вирусът остава по-дълго във въздуха, но също така не е устойчив и на слънчева светлина.
Каква е връзката между коралите и коронавируса?
Към всички тези причини сега се добавя още една хипотеза, свързана със самата молекулярна структура на SARS-CoV-2, която изследователите са открили благодарение на коралите.
През 2019 г. учени от Китай са открили, че галектинът - гликопротеин, участващ в различни биологични процеси, участва в разпознаването между симбиотичните динофлагелати и коралови полипи и че този процес е чувствителен към температурните вариации.
Така връзката между двете се осъществява по-лесно между 25 °C и 30 °C. Този механизъм за разпознаване, от друга страна, работи много по-малко над 30 °C, което обяснява защо глобалното затопляне причинява избелване на коралите, които след това стават по-податливи на инфекции от патогенни бактерии.
Протеин, който променя структурата на вируса в зависимост от температурата
Густаво Каетано-Анолес, професор в Института по геномна биология към Университета на Илинойс и неговите колеги, са анализирали десетки хиляди геноми на SARS-CoV-2.
Те са открили подобна на галектина структура върху спайк протеина, който се използва от вируса да навлезе в клетката.
Тези протеинови структури усещат промяната във външните условия и предизвикват структурна промяна в спайк протеина, позволявайки на вирусната РНК да навлезе в клетките гостоприемници, описва изследователят, главен автор на изследването, публикувано в Methods in Microbiology.
По-опасни мутации през зимата
Това откритие не само обяснява защо вирусът е по-заразен през зимата, но също така предполага, че има тенденция да мутира повече през този сезон.
Наблюдавайки геномните промени на SARS-CoV-2 по целия свят, учените са открили допълнително нарастване в броя на мутациите през зимата или на места с голяма надморска височина, където времето остава хладно през цялата година.
Обратно, не са наблюдавани високи нива на мутации в ниско разположените тропици.
Изучавайки по-задълбочено молекулярните модификации на вируса, може да успеем да предвидим бъдещи мутации по-рано и да разработим нови ваксини, поясняват авторите на изследването.
Източници:
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0145305X18305408
https://www.futura-sciences.com/sante/actualites/coronavirus-il-existe-raison-biologique-laquelle-coronavirus-saisonnier-95501/