Според клинично изследване пиенето на плодови сокове трябва да се избягва, когато се приемат противоракови лекарства, лекарствата срещу хипертония атенолол, целипролол и талинодол, циклоспорин, потискащ отхвърлянето на присадени органи, и някои антибиотици като ципрофлоксацин, левофлоксацин и итраконазол. Доказано е, че много от соковете могат да променят фармакологичната активност на медикаментите и съответно да подтиснат или засилят действието им.
Преди няколко години беше открито, че сокът от грейпфрут повишава абсорбцията на някои лекарства и ги прави токсични. Клиничното изследване е извършено със здрави доброволци, които са поемали противоалергичното лекарство фексофенадин с грейпфрутов сок или с вода.
Когато медикаментът се пие с вода, се усвоява изцяло, а когато се пие със сок - наполовина. Активното вещество в грейпфрута, наречено нарингин, потиска ключов фактор, който управлява усвояването на споменатите лекарства от организма.
От друга страна сокът от грейпфрут блокира ензима CYP3A4 в лекарства за намаляване на холестерола, като ги прави потенциално отровни. Нормално ензимът преработва тези лекарства в организма.
Преди 20 години д-р Бейлие установил, че консумацията на сок от грейпфрут или самия плод повишава в опасна степен въздействието на лекарството срещу артериална хипертония фелодипин.
Сокът и от други плодове като портокал и ябълка може да понижи абсорбцията на някои лекарства, повлиявайки и техния ефект, предупреждават канадски учени. Сред медикаментите са такива, използвани шри сърдечна недостатъчност (бета-блокери), органна трансплантация (циклоспорин), инфекции(хинолони) и др. Дейвид Бейли, професор по Клинична Фармакология в Университета на Западен Онтарио, съобщи преди години и за ролята на сока от грейпфрут за подобрение абсорбцията на някои медикаменти, което би довело до интоксикация.
Сокът от грейпфрут променя фармакологичната активност на медикаментите
Puls.bg
|
| 0

Материалът има информативен характер и не може да замести консултацията с лекар. Преди да предприемете лечение, задължително се консултирайте с лекар.
Още по темата:
Коментари (0)
Коментарите са изказани от наши потребители и са автентични, без редакторска намеса. Екипът на Puls.bg не носи отговорност за съдържанието им.
Няма изказани коментари.
Още от Акценти
Какви са оплакванията при интоксикация с витамин А?
Отбелязваме Европейският ден за борба със затлъстяването - 19 май
Как може да се постигне оптимален контрол на кръвната захар?
Отбелязва се Световният ден за борба с хипертонията на 17 май
Това твърди Международният съвет на медицинските сестри (ICN)